Türkiye’de Bir Session IPA Denemesi: Bomonti Filtresiz IPA

Bomonti Filtresiz IPA

Karşımızda Bomonti Session (Filtresiz) IPA

Bomonti Filtresiz IPA ‘nın gelişi aslında bize bir şeylerin değiştiğini anlatıyor. Biraseverlerin yeni ve yoğun tat arayışları görünüşe göre sadece kraft üretim yapan butik bira üreticilerinin yanı sıra, büyük üreticileri bile etkilemeye başladığını görüyoruz. Bu değişim aynı zamanda genel tüketicinin de artık farklı şeyler denemek istediğini gösteriyor. Bu durum butik üreticiler için her ne kadar kısa vadede rekabet açısından zorlayacı olacaksa da, uzun vadede tüm sektöre ve dolayısıyla biraseverlere olumlu bir etkisi olacaktır.

Amerikan kraft bira devrimiyle birlikte başlayan serüvende tekrar keşfedilen ve biraseverlerin bu yenilik arayışı karşımıza yoğun şerbetçiotlarının farklı şekillerde kullanıldığı bir stil olan India Pale Ale (IPA) olarak çıkıyor. IPA, aslında yüksek alkol ve yoğun şerbetçiotu ihtiva eden bir bira stili olmasına karşılık Bomonti (Filtresiz) IPA ise hem %4.8’lik alkol seviyesi hem de orta acılık seviyesiyle çok daha hafif bir seçenek sunuyor. Farklı bir bira deneyimlemek isteyen ve henüz bu bira stiline alışmamış biraseverler için ilgi çekici bir alternatif olmuş. Bomonti’nin özellikle yaz öncesinde lansmanının yapmasıyla ve çek-aç kapağın tercih edilmesiyle kendini dışarı atacak insanları hedflediği ve bu birasını yazın favori içeceklerinden yapmayı planladığı aşikar.

Bu arada açılan parantezlere bir açıklama getirmek gerekirse, aslında “Filtresiz IPA” diye bir alt stil bulunmuyor, içindeki yulaf içeriğinden kaynaklanan puslu görünümünü tanımlamak için bu isim verilmiş. Belki Hazy (Puslu) Pale Ale diye isimlendirmek daha yerinde olabilir. Şişesinin arkasında da belirtildiği üzere aslında, içerdiği tropikal aromalar, yumuşak acılık ve ağızda kalan şerbetçiotu tadıyla aslında tam olarak Session bira stiline uyan bir bira Bomonti Filtresiz IPA.

Tadım Notları

Bomonti (Filtresiz) IPA’da arpa maltına ek olarak yulaf ve buğday maltları kullanılmış. Yulaf ve buğday’ın yüksek proteinli yapısından dolayı orta gövdeli, oldukça puslu ve görünüm anlamında açık sarı ale (hazy pale ale) bir bira olarak karşımızda.

 

Dünyada da popüler olarak kullanılan, Citra, Mosaic, Somcoe, Galaxy ve Enigma şerbetçiotlarının kullanılmasıyla yoğun narenciye aromasına eşlik eden, çam/reçine notaları ilk başta dikkati çekiyor. Bildiğimiz IPA’lara kıyasla %4.8’lik görece düşük alkol ve acılık seviyesiyle oldukça yumuşak bir içim sunuyor.

 

Ürünün fiyatı şu an 13 TL civarında, dağıtıma sanırım büyük süpermarketlerden başlanmış fakat sanıyoruz ki yakında diğer ufak dağıtıcılardan da bulabileceğiz.

 

Son olarak, ürünün raf ömrü pastörsüz biralarda olduğu üzere 4 ay olarak belirlenmiş, yazın taze taze tüketilecek bir bira olacağa benziyor.

Bomonti Filtresiz IPA

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.