Ekmekten Bira Yapımı: Toast Ale Tarifi

Türkiye'de günde 6 milyon, yer yıl ise 2.1 Milyar ekmeğin çöpe gittiğini biliyor muydunuz? Ekmek israfını önleyebilmek adına üretilen proje bize "Dünyayı Kurtaran Bira!" sloganıyla yepyeni bir bira türünü öneriyor: Toast Ale.
Toast Ale

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, dünya genelinde üretilen tüm gıdaların üçte biri (yaklaşık 1,3 milyar ton) boşa harcanıyor. Türkiye’de ise günde 6 milyon, yılda ise 2.1 milyar ekmeği israf ediyoruz. Bunun başa çıkmanın çok farklı bir yolunu bulan bu proje ekibinin ekmekten bira yapımını önerdikleri ev yapımı bira tarifini inceleyelim istedik.

Daha Az Atığın Olduğu Bir Dünya

Muhtemelen, bu oranı yükselten en büyük pay ekmeğe ait. Kısa raf ömrüne sahip olması, doğru üretim ve tüketim alışkanlıklarımızın olmaması sebebiyle bu fazlalıkla başa çıkamıyoruz.

 

Gıda alışkanlıklarımız, iklim değişikliğini etkileyen en büyük etmenlerden biri. Hele de iklim değişikliğinin etkilerini bu derece yakından hissettiğimiz bugünlerde, gıda alışkanlıklarımızın yarattığı etkiyi en aza indirgemeyi ve kısıtlı kaynaklarımızı en etkili nasıl kullanabileceğimizi yeniden öğrenmemiz gerekiyor.

Ekmekten bira yapımı Toast Ale

Dünyayı Kurtaran Bira!

Sizi bu soruna alternatif bir çözüm getirmeye çalışan Toast Ale projesinin arkasındaki adamla tanıştıralım: gıda aktivisti, İngiliz yazar Tristiam Stuart.

 

Toast Ale, Stuart’ın Belçika’daki Brussels Beer Project olarak adlandırılan, bira fabrikasını ziyaret etmesiyle doğuyor. Ekibin atık ekmekleri kullanarak bira üretme fikrine hayran kalan Stuart, halihazırda zaten gıdanın israf edilmesine engel olan sivil toplum örgütleriyle birlikte projeler düzenlerken bu fikri de geniş çapta uygulayabileceklerini düşünerek İngiltere’ye taşıyor.

Toast Ale Instagram Sayfası

Projeyi ufak bir ekiple birlikte, Lager, Session IPA ve Pale Ale şeklinde 3 farklı bira üreterek 2016 yılında başlatıyorlar.  Bu üretimden ardından sponsor etkinliklerinde adlarını duyurarak büyük bir destek topluyorlar. Bugün 7 farklı ülkede farklı ekiplerle birlikte çalışarak yaklaşık 1.5 milyon ekmek dilimini kurtarıp, 641 bin litre bira üretmeyi başararak büyük bir değişime önayak olmayı başarıyorlar. 

 

Gelin ekmekten bira yapımı tariflerine de bir göz atalım.

Toast Ale Tarifi: Evde Ekmekten Bira Yapımı

Tarif oldukça kolay, sadece maltın bir kısmı yerine 1.5 kg kadar kurutulmuş ekmek kullanıyoruz. Sadece ekmekle yapamıyor muyuz diyecek olursanız, maltımızın içindeki enzimlerin nişastanın basit şekerlere dönüşmesinde işe yaramasından dolayı malt kullanmamız elzem. 

 

Dikkat Edin: Ekmeğin içinde bulunabilecek istemediğimiz organizmaları denklemden çıkartmak için fırında iyice kurutmamız gerekiyor.

Mayşe için Gerekli Malzemeler:

 • 3.5 kg – Pale Malt
 • 1.5 kg Kurutulmuş Ekmek
 • 150 gr Cara Malt
 • 150 gr Munich Malt

Şıra için Gerekli Malzemeler:

 • 5 gr Hallertau
 • 37 gr Cascade 
 • 20 gr Centennial 
 • 25 gr Bramling
 • 1 çay kaşığı Irish Moss

Fermentayon için Gerekli Malzemeler: 

 • 60 gr Cascade
 • 35 gr Bramling
 • Safale US-05 Maya

1. Ekmeği Dilimleyin, Kurutun ve Ufalayın

Ekmeği bir fırında 90°C’de yaklaşık 1 saat kadar kurutun. Ne kadar düşük sıcaklıkta yaparsanız, o kadar iyi olacaktır. Ayrıca ekmeği dilimleyip yüzey alanını artırmak, kuruma sürecini hızlandırır.

 

Ekmek kuruduktan sonra ufak parçalar halinde ufalayın. Fakat toz hale getirmeyin, aksi takdirde mayşe çok katılaşacaktır.

2. Mayşeye Katın

15.7 L suyu, 67°C kadar ısıtın, maltınızı ve hazırladığınız ekmekleri ekleyin. Üzerini kapatın ve 1 saat bırakın. Maltınızın içindeki enzimler, varolan nişastayı, basit şekerlere dönüşecektir. 

 

 

3. Yağmurlama ve Su Ekleme

Bu aşamada süzme işlemine başlıyoruz. Sonrasında 78°C’ye getirdiğimiz su ile yağmurlama yaparak mayşemizin içindeki tüm şekerleri almamız gerekiyor. Şıramız toplamda 25 L’ye ulaşana dek yağmurlama yapıyoruz. 

4. Kaynatın ve Şerbetçiotunu Ekleyin

Elde ettiğimiz şırayı 90 dk kadar kaynatacağız. Kaynamaya başladıktan hemen sonra, 5 gr Alman Hallertau şerbetçiotunu ekliyoruz.

75. dk’da 1 çay kaşığı Irish Moss (Protofloc) ekliyoruz.

85. dk’da da, 12 gr Cascade ve 10 gr Centennial şerbetçiotlarını ekleyin. 

90 dk dolduktan sonra, ocağın altını kapatın ve 25 gr Cascade, 10 gr Centennial ve 25 gr Bramling Cross ekleyin.

5. Soğutun ve Fermente Edin

Şıranızı 20°C’ye kadar soğutun ve bir paket US-05 Safale mayasını ekleyerek fermentasyon sürecini başlatın. Beşinci gün, 60 gr Cascade ve 35 gr Bramling Cross şerbetçiotunu ekleyin. 

 

Not: Özellikle ilk 7 gün boyunca 18°C’de dinlendirmeye çalışın.

İki haftanın sonunda, ekmek kullanarak yaptığınız biranızı tadını çıkartabilirsiniz!

 

Daha fazla teknik bilgi için Toast Ale tarif sayfasını ve bilgi formunu inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.