Şıra Soğutma Yöntemleri

Şıranızı hızlı bir şekilde oda sıcaklığına ve daha düşük sıcaklıklara indirebilmeniz bira yapımının önemli fazlarından biridir. İşte bu görevi başarmanız için gerekli ipuçları ve araçlar.
Şıra Soğutma Yöntemleri

Şıranızın sıcaklığını hızlı bir şekilde ideal sıcaklığa indirebilmeniz birkaç nedenden dolayı kritiktir:

 

  • Kontaminasyon Riski: Havada 27-71° C aralığındaki taze haşladığınız şıranızda ziyafet çekmeyi bekleyen çok sayıda maya ve bakteri bulunmaktadır. Bu sıcaklık aralığını hızlıca kapatmanız gerekir.

  • Protein Topaklanmasını Önlemek: Hızlı bir soğutma süreci, proteinlerin pıhtılaşmasını engellleyecek ve ürettiğiniz biranızın bardakta daha berrak olmasını sağlayacaktır.

  • Daha İyi Şerbetçiotu Etkisi: Şerbetçiotları aromalarını kaynama sıcaklığının altında da şıraya vermeye devam edeceklerdir. Şıranın uzun süre sıcak kalması istemediğiniz bir acılık düzeyini de beraberinde getirecektir.

 

En popüler şıra soğutma yöntemlerini sizler için sıralamaya çalıştık:

Buz Banyosu


Birçoğumuz bir buz banyosu ile başlamışızdır. Sadece ufak bir parti üretim amaçlıyorsanız hiç fena bir yöntem olmadığını söylemek gerek. Basitçe mutfak lavabonuzu veya küvetinizi soğuk suyla doldurup içine olabildiğince buz koymanız yeterli olacak.

Artıları: Bu yöntem, yeterince beklemeniz koşuluyla, basit, etkili ve denenmiş bir yöntemdir. Özel bir donanıma ihtiyacınız olmadan, sadece buz ekleyin.

Eksileri: Çok fazla buza ihtiyacınız var. Süreç yarım saat veya daha fazla sürebiliyor ve bu yöntemin 20 litrelik üretim partileri için pratik olmadığını söylemek gerek.

Daldırma Soğutucular


Bir daldırma soğutucu, bakır veya paslanmaz çelik boru bobinden başka bir şey değildir. Şıranızın içine batırdığınız bu metal borunun içinden akan soğuk suyla birlikte şıranın sıcaklığını düşürür.

 

Artıları: Daldırma soğutucularının temizlemesi kolay, hazır ve uygun fiyatlıdır. Hareketli parçaları yoktur ve neredeyse idealdirler.

Eksileri: Bu soğutucular bir buz banyosundan daha hızlı çalışır, ancak suyunuzun sıcaklığına bağlı olarak süreç yine 10-20 dakika sürebilir. Bu sırada, özellikle malzemelerin sıcak olduğu yaz aylarında, oldukça miktarda su kullanabileceğinizi unutmayın.

Ters Akış Soğutucular

Bir ters akış soğutucu bir tüp içindeki bir tüptür. Sıcak şıranız iç borudan geçerken soğuk su iki boru arasındaki boşluktan ters yönde akar. Böylelikle yüksek hacimli bir ısı aktarımdan faydalanmış olursunuz.

Artıları: 20 litre veya daha fazlasını 10 dakikadan daha az bir sürede ve daldırma soğutucuda harcayacağınızdan çok daha az suyla soğutabileceksiniz.

Eksileri: Şırayı hareket ettirmek için bir pompaya veya sağlıklı bir yerçekimine ihtiyacınız olacak. İç tüpün tıkanmasını önlemek için bu şıranızın temiz ve berrak olması gerekiyor. Bunları düşündüğünüzde, daldırma soğutucularla kıyasladığınızda temiz ve hijyenik tutmak çok daha zordur. Ve ek olarak çok daha maliyetli olabilir.

Plaka Soğutucu

 

Bir plaka soğutucu bir ters akışlı soğutucu ile aynı prensiplerde çalışır, ancak eşmerkezli borular yerine, şıra soğuk su içeren çelik plakaların üzerinden geçer. Daha fazla yüzey alanı daha hızlı soğutma anlamına gelir.

 

Artıları: Plaka soğutucular şırayı soğutmanın en hızlı yoludur. Bu yöntem ile 40 litreyi 5 dakika içinde 65 C’den 18C’ye indirmeniz mümkün olacaktır.

Eksileri: Tıkanmaması için berraklığa daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Şırayı hareket ettirmek için iyi bir yerçekimi akışı veya pompa gerekir ve sanitasyon özel bir dikkat gerektirir. Karşı akışlı soğutucularda olduğu gibi, bu hızlı soğutma zevki için ekstra para ödemeniz gerekecektir.

 

Son olarak soğuk bir mevsim sanırım en ideal soğutma yöntemi diyebiliriz, hele de dışarda kar yağıyorsa en ucuz ve ideal yöntem kontaminasyonun olmayacağı bir şekilde kapağını kapatıp karla temas etmesini sağlamanız olacaktır.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.