Sağlıklı Mayanın Sırrı: Oksijen

Bira mayasının sağlıklı bir şekilde fermantasyona başlayabilmesi için yapabileceğiniz en iyi şey başlangıçta bol oksijen ile buluşturmanız. Peki ya ne kadar gerekli ve nasıl oksijen difüzyonunu sağlayabiliriz?
Sağlıklı mayanın sırrı oksijen

Profesyonel bira ve bira mayası üreticilerinin tavsiye ettiği ideal oksijen konsantrasyon oranı 10 (parts per million, ppm) şeklindedir. Lager’ler ve yüksek gravitasyona sahip Ale’ler için bu oran biraz daha yüksek olabiliyor. Oksijen tüpü veya difüzyon taşınız yoksa evde bira üreticilerinin kullanabileceği bu basit tekniklerle birlikte mayanızı oksijen ile buluşturabilirsiniz. Unutmayalım ki “Biracılar şırayı yapar, birayı yapan ise mayadır” deyiminin de ifade ettiği üzere sağlıklı bir maya demek sağlıklı bir fermantasyon anlamına gelir.

 

Wyeast Laboratuvarlarının denediği başarılı tekniklerden birkaçını siz de evde deneyebilirsiniz:

 

  • Fermantasyon kabına sifon yöntemiyle birlikte mayanın püskürtülmesi yaklaşık 4 ppm
  • Başlangıç kabınızın güçlü bir şekilde sallanmasıyla 8 ppm
  • Akvaryum pompası ve difüzyon taşıyla birlikte hava enjeksiyonu, 5 dakika için 8 ppm
  • Saf oksijenin enjeksiyonu ise 60 saniye için yaklaşık 12 ppm oksijen difüzyonu sağlayacaktır.

 

Eğer lager ve yüksek gravitasyona sahip bir bira üretiyorsanız oksijen difüzyon miktarınızı ancak saf oksijen tüpü kullanarak uygun oranlara getirebilirsiniz. Diğer ortalama Ale biralar için bir dakika kadar çalkalamanız bile bira mayası için yeterli olacaktır.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.