Radler Bira Kokteyli Nereden Geliyor?

Bira kokteyllerinden belki de en meşhur olanı, Almanların bira dünyasına kazandırdığı bir diğer buluşu yani Radler hakkında konuşalım. Nerede ve nasıl doğmuştur? Shandy ile arasındaki fark nedir? Evde kolayca Radler kokteyli nasıl yapabiliriz? sorularının cevaplarını arayalım.
Radler Tarifi

Radler terimi, aslında Münih’in dışındaki Deisenhofen adlı küçük bir kasabada yaşayan bir bira bahçesi sahibi Franz Kugler tarafından yaratılan Radlermass (kelimenin tam anlamıyla “bisikletçi litreliği”) adlı bir içeceğe dayanıyor.

 

Hikayeye göre, 1920’lerde patlayan bisiklet furyası sırasında Kugler, Münih şehrinde ormanlık arazinin içinden devam eden ferah bir bisiklet rotası yaratıp, bu yolun üzerine de bir bira bahçesi kuruyor.

 

1922 yılının güzel bir Haziran gününe geldiğimizde, yaklaşık 13 bin kişilik büyük bir bisikletli güruh bu yolu kullanarak Kugler’in bahçesine uğruyor. Tahmin edebileceğiniz gibi yorgun ve sıcaktan bunalmış Alman dostlarımız, o sıcak yaz gününde Kugler’in nesi var nesi yok silip sürüpüyorlar. Bira stoğunun bitmeye başlamasıyla tedirgin olmaya başlayan Kugler (bira diyarında Almanların şakası yok, bira bekliyorlar), hızlı bir çözüm bularak, elindeki limonatayı yarı yarıya birayla karıştırarak doğaçlama bir içecek üretiyor. İsmini de kıvrak bir pazarlama stratejisiyle bisikletli anlamına gelen “radler” koyup hem bisikletlilerin gururlarını okşuyor, hem de tercih edecekleri hafif alkollü bir bira koktelyi üretip bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.

Kugler Alm Bira Bahçesi

Bugün hala Almanya’da, Avusturya’da ve Doğu Avrupa’nın bir çok ülkesinde popülerliğini koruyan bu içecek, az alkol almak isteyen ve yine de biradan vazgeçemeyenler için ideal bir seçenek sunuyor.

Radler ve Shandy arasındaki fark nedir?

Shandy ise 20. yy’da bambaşka bir coğrafyada, İngiltere’de ortaya çıkıyor. Birbirinin yerine kolayca kullanıldığını görsek de aslında aralarında ufak bir fark var. Shandy, ya da asıl adıyla Shandygaff, genellikle İngilizlerin tercihi olan Zencefilli “Ale” Bira ve gazlı limonata koyularak yapılıyor.

 

Radler de adını limonatayla duyurmuş olsa, aslında Radler’de böyle zorunluluk yok, dilediğiniz içecekle karıştırabiliyorsunuz. Fakat en çok tercih edilen aromalar yine limon ve greyfurt gibi narenciye çeşitleriyle ve Hefeweizen ya da Lager türü biralarla yapılıyor. 

Kolay Radler Tarifi

Radler Bira Tarifi

Limonlu Radler

Porsiyon: 2 kişilik

Hazırlama Süresi: 5 dk

 

Malzemeler

330 cl Pilsen bira

200 cl Taze limon suyu

200 cl Soda

 

Tarif

  1. Taze sıkılmış limon suyunu buzla iyice çalkalayın.
  2. Üzerine önce sodayı ekleyin.
  3. Ardından birayı ilave edin ve limon veya greyfurt dilimiyle süsleyin.
  4. Voila! Afiyetle tüketin.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.