Malt Rehberi

Malt Rehberi

Nedir?

Malt terimini kısaca, tahıl tohumlarının depoladığı şekerin ve enzimlerin ortaya çıkartılması için filizlendirilmesi ve optimum şeker düzeyini elde ettiğimizde ısıl işlem görmesiyle filizlenmenin durdurulması sonrası elde edilen ürün olarak tanımlayıp hızlıca giriş yapabiliriz.

 

Bira üretiminde genel olarak arpa kullanıldığından malt terimi genel olarak arpa maltını işaret eder hale gelmiştir. Diğer tahıllar da maltlaştırılabilir, fakat daha çok tahıl isimleriyle birlikte anılırlar, örneğin buğday maltı, çavdar maltı gibi.

 

Arpa’nın neden diğer tahıllara göre daha çok tercih edildiğini soracak olursanız da, aslında bu sorunun oldukça basit bir cevabı var. Ekmek yapımında diğer tahılların özellikle de buğdayın çok daha popüler olması ve arpanın kabuğunun bira yapımında ikincil faydaları olmasından dolayı diyebiliriz.

 

Bira üretiminde bir çok çeşit malt kullanılır, bu maltlar iki geniş kategoriye ayrılır: demleme yapılarak malt özütü üretmek için kullanılan maltlar ve tam tahıl mayşe yapmak için kullanılan kırılması gereken maltlar.

 

Ana Maltlar

Baz maltlar öncelikle biraya fermente edilebilir şekerler eklemek için kullanılır. Yani, mayanın alkol üretmesi için gereken besini sağlarlar. Mutlaka demlenmeleri ve mayşe haline getirilmeleri gerekir, böylelikle gövdelerinde bulunan nişasta basit şekere (tüketilebilir maya besini) dönüşür.

 

Arpa Maltları: Pale malt, Pilsner malt, Vienna malt, Munich malt vb.

Diğer Maltlar: Buğday ve çavdar maltları

Yüksek Fırınlanmış Maltlar: Daha koyu ve maltsı gövdeler elde etmek için kullanılırlar, Munich ve Vienna en önemli temsilcilerindendir.

 

Amerikan maltları ise genel olarak daha hafiftirler; İngiliz maltları daha ekmeksi ve bisküvi tadına sahiptir.

 

Avrupa iklimi, Continental arpadan elde edilen maltlara temiz, “zarif” bir karakter verir. Pilsner maltında, soluk lager stilini pratikte tanımlayan yumuşak, narin bir tada sahiptir. “Yüksek fırınlanmış” koyu renk maltlar, daha hafif ana maltlardan elde ettiğinizden daha kavrulmuş bir tada ulaşmanızı sağlar.

 

Özel Maltlar

Özel maltlar çoğunlukla lezzet, aroma ve renklendirme için kullanılır. Biranın daha kompleks renk, tat ve kokusunun olmasına ve piyasada gördüğümüz tüm farklı stillerin oluşabilmesine olanak sağlarlar. Temel maltların aksine, özel maltların püre haline getirilmesine gerek yoktur. Onları çay gibi sıcak suya sokmak, renklerini ve lezzetlerini serbest bırakmak için yeterlidir.

Kristal ve Karamel Maltlar

Kristal ve karamel maltlar, tatlılık ve renk katmak için kullanılır. Genellikle renge göre adlandırılırlar. Genel bir kural olarak, daha açık renkli kristal maltlar daha “tatlı”, daha koyu kristal maltlar da tatlılığın yanı sıra kavrukluk ya da fındık aromaları eklerler.

 

Aşırı açık renkli maltları ise dekstrin(e) maltları olarak tanımlanır. Daha gövdeli ve ağızda doygunluk hissi veren bir yapı oluştururlar.

Kavrulmuş Maltlar

Bu maltlar, kahve kavurmaya çok benzeyen bir şekilde kavrulurlar. Bu süreçte çıkan aromalar, malta çikolata ve kahve karakterini kazandırırlar.

 

Kavrulmuş maltlar:

  • Siyah malt
  • Çikolata maltı
  • Kabuğu soyulmuş / acılığı azaltılmış kavrulmuş maltlar
  • Kavrulmuş arpa

Kavrulmuş arpanın aslında bir malt olmadığını unutmamak gerekir. Kavrulmuş arpa İrlanda Stout’ları için en önemli bileşenlerden biridir. Kavrulmuş maltlar püre haline getirilebilir ve işlenebilir.

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.