Kuzeye Yolculuk: Kopenhag Gezi ve Bira Tadım Rotası

Kopenhag Gezisi

İskandinav ülkeleri kraft biralarından çok Carlsberg ve Tuborg markalarıyla adını duyurmuş olsa da Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Avrupa’daki en ikonik ve heyecan verici bira markalarının yanı sıra pek çok orijinal bara da ev sahipliği yapıyor.  Kopenhag Tadım Rehberi’ne geçmeden önce, yazımızı, rotanıza eklemeniz gereken yerlerden bahsederek biraz detaylandırmak istedik. 

 

 Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler: 

 

  • Nyhavn: Yeni Liman‘ı ziyaret edip, rengarenk binaların olduğu eşsiz liman manzarasında biranızı yudumlayın.
  • Tivoli Bahçeleri‘ni hem gündüz hem gece ziyaret edin.
  • Ny Carslberg Glyptotek müzesine bir gün ayırıp, sanat eserlerinin eşsiz atmosferi arasında kaybolun.
  • Our Saviour’s Church‘ün kulesinden Kopenhag’a bir de tepeden bakın.
  • Christiana Freetown‘da kurallardan bağımsız yaşayan hippilerin yaşamlarına katılın.  

Kopenhag Bira Tadım Rehberi’yle size bu heyecan verici craft bira rotasını sunmadan evvel, gezerken zevk alacağınızdan emin olduğumuz mekanlarla başlayıp, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın bize sunduğu özel lezzetlerden birkaçını sizler için sıralayacağız. Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi

Muhteşem bir koleksiyone ev sahipliği yapan bu eşsiz müze, ünlü Carlsberg Bira Fabrikası’nın kurucusunun oğlu olan Carl Jacobsen’in (1842–1914) kişisel koleksiyonunun katkılarıyla oluşturulmuş. Akdeniz ağırlıkta olmak üzere, Mısır, Roma ve Yunan antik kültürlerinden bir çok eserin yanında, Danimarka’nın altın çağından önemli resim koleksiyonlarını da içeriyor. 

Giriş 15 €, detaylı bilgiyi sitesinden alabilirsiniz. 

ny-carlsberg-glyptotek
Ny Carlsberg Glyptotek

Christiana: Green Light District & Hippie Komünü

Kopenhag’a gittiğinizde adını mutlaka duyacağınız bir diğer yer ise, Hippi Christiana bölgesi. Eski bir askeri üs olan Christiana’nın meşhur olmasının en büyük sebebi, uzun yıllar boyunca açıkça esrar ticaretinin sürdüğü “Green Light District” olarak da geçen bir bölge olması. Fakat sakinleri, el altından yürütülen bu ticaretin, bölgenin ruhunu ve huzurunu bozduğu düşünerek satışı yasaklamışlar. 

 

Danimarka hükümetinden tamamen bağımsız olarak kendi kurallarına sahip olan yaklaşık bin kişinin yaşadığı bu bölgenin adı Freetown Christiana olarak da geçiyor. Adından da anlayabileceğiniz üzere özerkliğini ilan etmiş, şehrin tam ortasında oldukça ilginç bir yerleşim yeri. Bölgenin 3 kuralı mevcut: “Sevgili dostlar, eğlenin, ortalıkta koşturmayın (panik oluyoruz) ve fotoğraf çekmeyin.” Eğer fotoğraf çekmek isterseniz, çerçeveye giren insanlardan mutlaka izin almalısınız.

 

Bölgede bir çok kafe ve restoran da yer alıyor, fiyatlar da Danimarka geneline kıyasla oldukça ucuz. Sandviç ve kahve için Café Nemoland, vegan menüler için Morgenstedet‘a uğrayabilirsiniz. Bölge aynı zamanda eğlence ve festivalleriyle de epey ünlü, Pusher sokağının sonundaki Woodstock’a mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz. 

“Kun døde fisk flyder med strømmen” Sadece ölü bir balık akıntıyla beraber yüzer. – Hippie Komünü Christiania’da bir slogan 

Danimarka'ya Özgü Yerel Lezzetler

Kopenhag tadım rehberi dendiğinde akla elbette ki lezzetli yiyecekler geliyor.

 

Bir liman kenti olan Kopenhag’ın mutfağında deniz ürünlerinin yeri başka desek yerinde olur; balık tüketimi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan  Kopenhag’da da balık çeşitleri, kalamar, karides ve deniz tarağı gibi deniz mahsulleri bol miktarda tüketiliyor. Özellikle kuzeye özgü morina balığı ile yapılan Kogt Torsk harika yerel lezzetlerden biri.

 

Neredeyse şehrin her yanında adım başı bulabileceğiniz Pølsevogn dedikleri sosisli sandaviç standlarına mutlaka uğrayın deriz; özellikle Rød pølse, ketçap ve mayonez ile servis edilen muhteşem bir hot dog. Bunun yanında, Medisterpølse ve Frikadeller dedikleri köfteleri de deneyebilirsiniz. 

 

Bir başka lezzet ise Danimarka’nın ünlü açık sandviçi olan Smørrebrød. Genelde ekşi mayalı esmer ekmeğin üzerinde farklı deniz ürünleri ile servis ediliyor. Biftek, turşu, hardal veya sebzelerle de deneyebilirsiniz. 

 

Danimarka lezzetleri ve gezilecek yerlerden bahsettiğimize göre sıra geldi bira tadım rotasına…

Kopenhag Craft Bira Rotası

Bira tadım rehberimizde, Kopenhag’daki en çok keyif alacağınızı düşündüğümüz mekanları seçmeye çalıştık. Hangisine uğrayacak olursanız olun, kuzeyin Hygge ruhuyla sizi karşılayan ve craft bira üzerine sohbet etmeye hevesli çalışanlarla karşılaşacağınızdan eminiz. Sadece barları değil, aynı zamanda craft bira satın alabileceğiniz 3 dükkanı ve bizim gezmeyi çok sevdiğimiz bit pazarını da keşfedip, sizin için haritaya ekledik. Ufak hatıralar ve hediyeler almaktan hoşlanıyorsanız onları da haritadan incelemenizi öneriyoruz. 

 

Sizin için üşenmeyip bir de Kopenhag tadım haritası oluşturduk, yurtdışı gezilerinde gideceğiniz yerleri haritada bir arada görmeniz planlama yaparken de işinizi kolaylaştıracaktır.

1. Mikkeller Bar

Kopenhag’da birçok butik bira evinin olduğunu söylememiz gerek. Bu kraft bira evlerinin birçoğu ise erkeklere hitap ediyor gibi gözüküyor. İri, kuzeyli ve rock müzik seven erkeklere…

Danimarka’da craft bira denilince akla ilk gelen Mikkeller’in üreticisi ise bu algıyı biraz değiştirmek istemiş. 2012’de açılan bar, bahar ve yaz aylarında sokağa taşan harika bir atmosfere sahip. Sahibi, barları tüm insanlar – genç kadınlar, yaşlı erkekler, turistler ya da yerel halk – için bir cazibe odağı haline getirmek istemiş. İçeri girdiğiniz anda Danimarka’lıların yarattığı mutlu ve huzur dolu yaşam felsefesi olan Hygge atmosferininin sıcaklığını hissedeceksiniz.

Barda kendilerine özgü şarap kadehlerinde bira sunumu yapılıyor ve sadece 200 ml ya da 400 ml’lik olarak servis ediliyor.

 

Copenhagen, Kopenhag, Mikkeller

Burada büyük çoğunluğunu kendilerinin ürettiği 20’ye yakın bira çeşidini deneyebilirsiniz. Mikkeller çeşitleri dışında bizim tavsiyemiz bulmuşken Founders KBS ve Evil Twin Imperial Biscotti Break Stout veya Breakfast Oatmeal çeşitlerini denemeden ayrılmamanız. Fiyatları Danimarka ortalamasında, 7 – 12 € arasında değişen fiyatlarla farklı biralara doyabilirsiniz. 

 

Mayıs ayında Mikkeller Bira Festivali ve Ağustos ayında ise Haven Festivali’ni düzenlediklerini de hatırlatalım.

 

Adres: Stefansgade 35, 2200 København, Denmark

2. Dia'legd Bar

Mikkeller bara uğramışken aynı caddede yer alan; Vesterbro’nun kalbi, Danimarka’nın Funen adasından çok çeşitli biraların tadını çıkarabileceğiniz Dia’legd adlı niş bara da uğrayabilirsiniz. Bu bar adanın Refsvindinge biraevinden buğday, stout, porter, ale ve bock gibi geniş yelpazede 20 çeşit bira sunuyor.

 

Bu sıcak aile işletmesinde, Christmas ve Paskalya dönemlerinde özel olarak ürettikleri yüksek alkollü Påskeøl and Juleøl’ün yanında tatlı, malt tabanlı %2’nin üzerinde ABV değerindeki hvidtøl adlı buğday birasını deneyebilirsiniz.

 

Fiyatları Kopenhag ortalamasının biraz altında, 5 – 7 € arasında değişiyor.

 

Adres: Dia’legd, Viktoriagade 1, 1655 København, Denmark, +45 61 67 80 80

3. Brus

Brus, Danimarka’nın en genç Michelin şefi olan Christian Gadient tarafından işletilen bir brewpub. Bundan da anlayacağınız üzere bira fabrikası görünümlü, 750 m2’lik bu geniş alan muhteşem bir menü sunuyor. 

Mekanda 30’dan fazla craft birayı tatma imkanı bulabilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz üzere özellikle yemekleri biraz pahalı, fakat biralar Mikkeller barı ayarında. 7 – 12 € arasında farklı şeyler deneyebilirsiniz. 

 

Adres: Guldbergsgade 29, 2200 København, Denmark

Brus Bar 3

4. Ølsnedkeren

Kuzey metrosunu kullanarak bir durak ilerleyin, Fizikçi Niels Bohr, peri masalı yazarı Hans Christian Andersen ve diğer ünlü Danimarkalı aydınların mezarlarının olduğu Assistens’a varacaksınız. 

 

Burada Ølsnedkeren adlı orta ölçekli bara uğrayıp soğuk bir birayla yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Barda kendilerine ait yaklaşık 12 çeşit bira mevcut. Kraft biralarda IPA seçenekleri denenebilir.

 

Fiyatlar 5- 7 € arasında değişiyor.

 

Adres: Griffenfeldsgade 52, 2200 København, Denmark 

ØLSNEDKEREN

5. Fermentoren

Ufak girişini gözden kaçırmazsanız, burada sizi muhteşem bir “cosy” atmosfer bekliyor. Mahalle arasında olmasına aldırmayacağınız, güzel havada tadını çıkartabileceğiniz bir teras sunan Fermentoren’e mutlaka uğrayın. Mekanda yemek servis edilmiyor, fakat ufak atıştırmalıklar sipariş edebilirsiniz. 

 

Toplamda 100’den fazla bira mevcut, 20 farklı fıçı biranın da tadına bakabilirsiniz. 50 cl’lik bir bira yaklaşık 8 € civarında.

 

Adres: Halmtorvet 29C, 1700 København, Denmark

fermentoren-bar

6. Warpigs

Kopenhag tadım rehberinde, vejetaryen değilseniz görmeden dönmeyin diyeceğimiz bir başka yer de Warpigs. Amerikan 3 Floyds ve Danimarkalı Mikkeller firmalarının yarattığı WarPigs, Kopenhag’ın et pazarı bölgesinde bulunan eski bir mezbahadan, modern bir bara dönüştürülmüş. Tarihi yapılarını böylesi kültürel ve sosyal bir alana dönüştürmeleri gerçekten takdir edilesi ve ziyaret edilmesi gereken bir gastro alan olduğu kesin.

 

Barda ortalama 22 çeşit bira bulunuyor. Hem deneysel craft biraları, hem de dünyanın birçok köşesinden değişik tatları bulabilmeniz mümkün.

 

Barın sunduğu en büyük lezzet ise adından ve mekanın yer aldığı bölgeden de anlayabileceğiniz gibi domuz pirzolaları ve yanında getirdikleri muhteşem atıştırmalık gurme lezzetler. Texas barbekü stiliyle birlikte Danimarka aşçılığının buluştuğu bu doyumsuz mekanda, 1 litrelik fıçı bira siparişi verebilmeniz de mümkün. 

 

Fiyatları Kopenhag standartlarının biraz üstünde sayılabilir, iki kişilik yemek ve birer bira ortalama 30 € civarında tutuyor diyebiliriz. 

 

Adres: WarPigs, Flæsketorvet 25, 1711 København, Denmark, +45 43484848

Kopenhag genel olarak pahalı bir şehir, kabul ediyoruz, hele ki Türk Lirasının son yıllardaki değer kaybından sonra…  Fakat ucuz alternatifler bulabilmeniz de imkansız değil. Sonuç olarak, şehrin sokaklarını arşınlarken İskandinav sadeliğine ve mimariye hayran kalıp, müthiş yiyeceklerle birlikte başka hiçbir yerde bulamayacağınız harika biralar içebilme imkanı da sunuyor. Üç günlük kısa bir gezi sonrasında bile, bambaşka bir kültürü tanıyarak güzel hatıralarla döneceğinizi garanti edebiliriz. 

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.