Bu aslında bir yolculuk hikayesi… İngiltere’den Doğu Hint Denizi’ne 6 aylık uzun ve zorlu yolculuğun sonucunda ortaya çıkan yepyeni bir tat olan IPA’nın hikayesi.

Peki IPA nedir? Baş harfleri Indian Pale Ale anlamına gelen IPA bira, yüksek oranda alkol ve şerbetçiotunun hakim olduğu bir bira tipidir. Doğu İngiliz İmparatorluğu’nun sonsuz bira ihtiyacını karşılamak için üretilen bu bira türü, uzun süre dayanabilmesi için tasarlanmıştı. 

 

IPA denildiğinde biraz tarihinden bahsetmeden olmaz. İngilizler Hindistan’ı hamiyesi altında alıp doğu denizinin hakimiyetine kavuştuklarında, neredeyse İngiliz nüfusunun yarısı bu bölgede yaşıyordu. Sonsuz yağmurun yağdığı bu coğrafyadan, sıcağın neredeyse hiç bitmediği topraklara yerleşen her İngiliz’in özlediği birşey vardı: soğuk, susuzluğunu giderecek enfes bir bira.

 

Hindistan’ın iklimi birayı demleyebilmek için fazlasıyla sıcaktı. Bu yüzden bu ihtiyacı karşılamak için tüm Afrika kıtasını dolaşan 6 aylık yolu teperek anavatanlarından gelecek dayanıklı bir bira üretmeleri gerekiyordu. 1780’lerde George Hudgson normalde “October Ale” olarak adlandırılan neredeyse şarap gibi uzun sürede demlenen ağır bir tür Ale tipi birayı, yüksek oranda şerbetçiotuyla demleyerek ilk IPA prototipini üretti.

 

Bu bira sadece bu uzun yolculukta bozulmamakla kalmayıp, aynı zamanda deniz yolculuğunun sarsıntılı dinamiğiyle bambaşka bir şekle büründü. Hindistan’ın sıcak ikliminde tüketilmesi için zamanla daha soluk ve ferahlatıcı bir şekle evrimleşerek 50 uzun yıl boyunca Hindistan’daki expatların susuzluğunu giderdi. Fakat 20. yüzyılın getirdiği gelişmelerden biri olan buzdolabının icadıyla birlikte bu bira tipinin işlevselliği rafa kaldırıldı ve eski popülerliğinin gölgesinde kaldı. Ta ki 1976 yılına dek…

Amerikan Bira Devrimi ve IPA

Amerikan craft bira hareketinin de yükselmesiyle birlikte IPA tekrar keşfedildi. Hint versiyonunundan biraz daha farklı ve çok daha geniş ölçekli üretilmeye başlandı. Amerikalı dostlarının tekrar keşfinden sonra İngiltere’de de küllerinden tekrar doğdu.

American IPA Revo

İngiliz IPA’sı, acılık bakımından koloni dönemi IPA’sına benzese de, şerbetçiotu yoğunluğu ve alkol seviyesi bakımından daha hafif sayılabilir. Amerikan versiyonunda ise IPA’nın yeniden doğuşunun getirdiği geniş yelpazedeki yaratıcılığını daha iyi görebiliyoruz. 

 

Her iki alt tip, soluk ile altın rengine sahip ve bulanık yapıdadır. İngiliz IPA’lar, orta derecede malt profilli çiçek, baharat veya çimenli notalara sahipken, Amerikan versiyonu narenciye, çam gibi meyveli notalara ve daha düşük malt profiline sahip bazı tropik meyve özelliklerine sahiptir. İngiliz IPA’ları da tipik olarak Amerikan kuzenlerinden daha düşük bir ABV’ye (alkol oranı) sahiptir.

Imperial IPA

İngiliz ve Amerikan çeşitlerine ek olarak, Double IPA olarak da bilinen Imperial IPA’ları da değerlendirmek gerekiyor. Bu biralarda abzürt düzeyde Şerbetçiotu kullanımıyla daha acı ve yüksek alkol seviyelerine sahiptirler. Bu da onları Malt Şarapları gibi güçlü fakat içimi daha kolay yapıyor. 1990’ların ortalarında başlayan kraft bira furyasıyla genişleyen yaratıcılık yelpazesi bu bira çeşidinde kendini oldukça gösteriyor.

 

Popüler IPA Markaları

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.