Biranın Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Gece atıştırmak için buzdolabını açtınız, rafların arkasında neler var diye bakınırken içmeyi unuttuğunuz -veya zor zamanlar için sakladığınız- bira şişesini gördünüz. Fakat kapağı açmadan evvel üzerindeki son tüketim tarihinin geçtiğini farkettiniz! Peki biranın gerçekten bir son tüketim tarihi var mıdır?
Biranın Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Bira Bozulur mu?

Muhtemelen tüm bira şişelerinin üzerinde bir son kullanma tarihi görmüşsünüzdür. Bira şişelerinin ve kutuların günümüzde son kullanma tarihleri vardır, bu da biranın teknik olarak bozulabileceği ve lezzetini kaybedeceği anlamına gelir. Ancak bira tam olarak buzdolabındaki diğer şeyler gibi bozulmaz. Bunun yerine, biranın lezzet ve gövde bakımından kalitesi zamanla azalır. Biranın asidisesini/karbonatlaşmasını kaybettiğini veya artık taze ve lezzetli bir tadının olmadığını fark ederseniz, son kullanma tarihini kontrol edin.  

 

Fakat korkmayın, tarihi geçmiş bir biranın tadı hoşunuza gitmezse bile genel olarak zararlı değildir. Birayı doğru şekilde sakladığınızdan, şişenin veya kutunun hasar görmediğine eminseniz içmek oldukça güvenlidir. Ancak son tüketim tarihi aylarca geçmiş olan biralar en fazla midenizi rahatsız edebilir ve içmesi pek keyifli olmayabilir.

 

Düzgün sanitasyonun yapılmadığı durumlarda ise, şişenin içinde veya kapakta kalan bakterilerin biranın tadını bozabilecek bir enfeksiyona yol açması mümkündür. Bira içtikten sonra midenizde rahatsızlık hissediyorsanız, Bira Alerjisi, Enfeksiyon ve Alkol Zehirlenmesi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Son Kullanma Tarihi Nedir?

Biranın şişelendikten sonra ne kadar süre dayanabileceği, biranın türüne ve saklama koşullarına bağlıdır. Tipik olarak, bira şişelendikten sonra 3 – 4 ay içinde tüketilmelidir. Özellikle ev yapımı biralarda doğru koşullar sağlandığında son tüketim tarihi daha da uzayabilir. ABV % 9  veya daha yüksek olan şişelerde saklanan Ale tipi biralar, genellikle bir yıldan fazla (ne kadar bekletirseniz o kadar lezzetli olacaktır) saklanabilir.

bira saklama koşulları


Birayı Hangi Koşullarda Saklamalıyız?

Yapabileceğiniz en iyi şey, sevdiğiniz biraları mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasına yardımcı olacak en iyi koşullar altında tutmaktır.

 

Bunu yapmak için, şunlardan emin olun:

  • Birayı Soğukta Muhafaza Edin: En uygun depolama sıcaklığı, yeraltındaki klasik bir şarap veya bira mahzeninin sıcaklığına tekabül eder: yaklaşık 12 derecedir. Özel biraların ömrünü uzatmak için yaklaşık -1 dereceye kadar saklayabilirsiniz, ancak bunun içmek için uygun sıcaklık olmadığını belirtelim.
  • Karanlıkta Saklayın:  Biranızın uzun süre güneş ışığına, çarpma ve darbelere maruz kalmasını önleyin. Seyahatteyken veya free shop’tan satın aldığınız biraların eve dönene kadar zarar gelmediğinden emin olun. Pikniğe veya bir etkinliğe götürdüğünüz birayı kısa süre içinde tüketin.
  • Birayı Dik Tutun: Şişeler yan yatıkken, biranın çok daha fazla yüzeyi havaya maruz kalacağından oksijen ile temasından kaynaklanan tepkimeler hızlanabilir ve metal kapağa sıvı temasından dolayı kapakta paslanma olabilir. Dik konumda muhafaza ettiğiniz biranızın tadındaki bozulmaları da engelleyebilirsiniz.

Söz konusu bira olduğunda, biranın tadı aslında size kalitesi hakkında en iyi bilgiyi verecektir. Emin olun, bin yıllar boyu evrimle gelişen koku ve tat duygunuz size doğru yolu gösterecektir. 

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.