Biranın Besin Değerleri: Bir Bira Kaç Kalori?

Biranın şişmanlattığı korkusunun oldukça yersiz olduğunu düşünüyoruz. Özellikle de biranın göbek yaptığıyla alakalı ortada dolaşan söylentilere karşılık aksini ispatlamak istiyoruz.
Biranın Besin Değerleri: Bir Bira Kaç Kalori?

Fakat bir sonuca varmadan evvel bir bira kalori ve besin değerlerini inceleyip, şarap ve diğer içeceklerle olan farklarını incelemekle başlayalım. Sonrasında asıl suçluyu beraber tespit edelim.

Bira Kalori Değeri

Bir bardak birayı, kola veya şarapla kıyasladığımızda, kalorisinin kolayla aynı, hatta pembe veya beyaz şaraptan biraz daha az olduğunu görüyoruz. Diğer alkollü içeceklerle kıyasladığımızdaysa, alkollü içecekler arasında en hafif olanı biradır diyebiliriz.

 

330 ml bir bira, sadece 139 kalori ediyor. 150 ml’lik pembe veya beyaz şarap 150 cal, kırmızı şarabın ise 120 kalori. 

Bira Kaç Kalori?

Birayla kolanın sahip olduğu kalori miktarının hemen hemen aynı gözüküyor. Fakat içerik bakımından bir kutu kolanın içinde 40 gr’lık korkunç bir şeker miktarı mevcutken, birada malttan gelen yaklaşık 4 gr’lık karbonhidrat bulunur ve kesinlikle şeker içermez.

 

Belçika stilleri alkol bakımından da biraz daha ağır olduğundan 330 cl’lik bir Dubbel ya da Tripel 180 kalori civarındadır. Yine şarapla kıyaslayacak olursak, bu miktarda içilirse kırmızı şarap 260 cal, beyaz şarap ise 330 cal ediyor.

 

Marka marka bira kalorilerine bakacak olursak:

 

Beck’s – 126 cal

Bomonti – 201 cal

Tuborg – 215 cal

Carlsberg – 122 cal

Budweiser – 128 cal

Guinness – 199 cal

IPA – 181 cal

Miller – 142 cal

Weistepheiner – 159 cal

Amsterdam – 354 cal

 

Biranın Besin Değeri

Biranın erkeklerde kötü kolestrolü düşürerek, uzun vadede kalp rahatsızlıklarına karşı olduğunu ve kadınlarda ise içerdiği silikon miktarıyla kemik erimesi gibi rahatsızlıklara iyi gelebileceğini söyleyen çalışmalar mevcut. Yani ölçülü içildiği durumlarda biranın besleyici bir içecek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bir de şarabın oldukça faydalı olduğuna yönelik son yıllarda tonlarca şey duyuyoruz, fakat içerdiği aktioksidan miktarının birayla neredeyse aynı olduğunu biliyor musunuz?

 

Bir adet 50 cl’lik biranın besin değerini incelediğinizde şu tablo ile karşılaşabilirsiniz:

Genel Besin Değeri

Protein        

1.6 g        

Karbonhidrat

13 g

Fiber

8 g

Yağ

0 g

Vitamin

Niacin        

3.905 mg

Pantothenic acid        

0.745 mg

Riboflavin        

0.320 mg

Thiamin        

0.106 mg        

Vitamin B12        

0.07 mcg

Vitamin B6        

0.320 mg

Choline

35.9 mg

Folate

63.90 mcg

Mineral

Calcium, Ca        

28.40 mg        

Copper, Cu        

0.028 mg

Iron, Fe        

0.11 mg        

Magnesium, Mg        

42.60 mg        

Manganese, Mn        

0.078 mg        

Phosphorus, P        

113.60 mg        

Potassium, K        

220.10 mg        

Selenium, Se       

2.1 mcg        

Sodium, Na        

14.20 mg        

Zinc, Zn        

0.04 mg        

Peki ya bira şişmanlatmıyorsa, bira göbeği miti nereden geliyor?

Cevap için masaya biraz daha detaylı bakmak gerekiyor. Bira sevenler olarak genellikle içtiğimiz miktarın pek farkında olmadan içiyoruz. Bir de yanında yediğimiz patates, çerez gibi atıştırmalıkların bu suçta payı olduğu oldukça aşikar. Harika mı oluyor, evet! Fakat dozunu kaçırdığımızda işler sarpa sarmaya başlıyor. Hem artık o kadar çok sağlıklı atıştırmalık alternatifi var ki? Bir dahaki sefere sevdiğiniz Pilsen’in yanına doymuş yağlı patates kızartması yerine yeşil zeytin söyleyerek kolaylıkla sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

bira kalori

Tüm suçu biraya ve atıştırmalıklara da atmamak gerek. Sağlıklı bir yaşam için gerekli egzersizleri de yaptığımız durumda günde bir bira tüketmenin zararlı olmayacağını görmek oldukça kolay.

 

Elbette dilediğiniz kadar bira içmeniz için size bahane sunmuyoruz fakat temel düşünce dengeli bir yeme-içme ve yaşam düzeni içinde sofranıza eşlik edebilecek masum bir içecek olduğunu söylemek istiyoruz. Neredeyse her konuda olduğu gibi burada da altın kural ne kadar tükettiğiniz, eğer normalden çok tüketiyorsanız durum değişiyor. Bilinçli ve ölçülü bir tüketim çerçevesinde tadını çıkartmak gerek.

 

Normal şartlar altında, dünyada kabul gören ortalama ölçüsünde günde iki ila üç bardak normal kabul ediliyor.

 

Peki ya Light Bira ya da Alkolsüz Bira?

Biradaki kalorinin alkolden geldiğini düşünürsek burada öncelikle Alkolsüz ve Az Alkollü Bira Nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Fakat genel olarak bira susuzluğunuzu gidermek ve daha az kalori almak istiyorsanız, az alkollü veya alkolsüz biraları tercih edebilirsiniz. Alkolsüz bir biranın kalorisi sadece 65 cal’dir. Artık sadece Pilsen değil, Amber ve Buğday biralarının da alkolsüzlerini piyasada rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

 

Sadede gelecek olursak, zevkinizi ölçülü tuttuğunuz takdirde bira sizi şişmanlatmaz, aksine mutlu eder!

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.