Bira Sözlüğü

Bira Sözlüğü

Craft bira kültürüne aşina olabilmeniz ve bu dünyaya hızlı adapte olabilmeniz için bir veritabanı oluşturmak istedik. Bira yapımından, tadımına henüz tam olarak Türkçe karşılıkları bulunmayan veya kısaltmalar halinde kullanılan tabirlerin anlamlarını açıklamaya çalıştık. Zaman içinde de sürekli güncelliyor olacağız.

 

Sözlükte eksik olduğunu düşündüğünüz bir şey mi var? Bize Instagram‘dan bir mesaj gönderin ya da mail atın, hepbirlikte güncelleyelim!

 

Bakmak istediğiniz terime aşağıdaki linkler üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz:

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  W  Y  Z

~A~

ABV – Alcohol By Volume

Hacimce alkol oranı. Ne kadar yüksek oran, o kadar alkollü bira.

 

Ale 

Üst fermantasyon biralarıdır ve en eski bira türleri bu sınıftandır. İngiltere, İrlanda ve Belçika’da yaygın olup son zamanlarda Amerika’da oldukça popüler hale gelmişlerdir. Oda sıcaklığı gibi daha yüksek ısılarda fermente olurlar. Fermantasyon ısısının yüksek olması sebebiyle ester olarak ifade edilen çeşitli meyvemsi tatlar oluştururlar. Bu tatlar elma, armut, muz, ananas, kiraz vb. olarak ifade edilebilir, ancak bunlar belirgin olmaktan ziyade alt notalarda hissedilen tatlardır. Ale biralar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

 

Acetaldehyde (asetik aldehit)

İstenmeyen bir aroma, fermentasyon kaynaklı bir yan ürün olan bu kimyasal bileşiktir. Kokusu genelde yeşil, ekşi elmayı andırır.

 

Adjunct (Katkı Maddesi)

Fermentasyon sürecinde kullanılan karbonhidratlara katkı maddesi adı verilir. Malt hale getirilmemiş tahıllar, pirinç ve mısır genelde kullanılan yardımcı maddelerdir. Bal ve şurup ise, alkol oranının yükseltilmesi ve hızlı fermentasyon gibi işlevlere yarar.

 

Arpa (Barley)

Bira yapımında tercih edilen tahıldır. Bir arpa tanesindeki nişasta, fermente edilmeye hazır değildir, bu nedenle arpa genellikle malta dönüştürülerek kullanılır.

 

American IPA

Geleneksel IPA’lara göre daha yüksek alkol içeriğine sahiptir ve Pale Ale’lerden daha agresif bir şekilde şerbetçiotu eklenir. Amerikan şerbetçiotlarının getirdiği narenciye aromaları mevcuttur.

 

Abbey Biraları

Belçika Trappist rahipleri tarafından üretilen, ancak geleneksel Trappist biralarından farklı olarak bir manastırın içinde üretilmeyen biralardır. 

 

Aerobic

Oksijen soluması yapılan süreci ifade eder.

 

Aeration (Havalandırma)

Mayşeye oksijen katmak için uygulanan işlemdir. Maya ekleme işleminden önce soğutulmuş şerbet havalandırılarak mayanın çoğalması için gerekli olan oksijenin çözünmesi sağlanır. Bu işlem sadece bu aşamada uygulanır, biranın sonrasında oksijenle temas etmesi bayatlamasına neden olur.

 

Alkol

Genel formülü R-OH olan bir grup kimyasal maddenin ortak adıdır. Biranın içindeki alkol çeşidi etanoldür (aynı zamanda tahıl alkolü olarak da bilinir). Dünyada üretilen biraların büyük çoğunluğu % 3-6 oranında alkole sahiptir. Eğer biraları alkol içeriğine göre sıralayacak olursak, % 2-3 alkol hafif, %5 standart ve %6-12 arası ise sert/güçlü biralar olarak adlandırılırlar.

 

Altbier

Almanca kelime anlamı “eski bira”dır. Siyah renkli, orta-yüksek acılık seviyesinde bir biradır. Bu deyim biranın “eski” (ale) yöntemle üretilmesini ifade eder. “Yeni” bira olarak tabir edilen stil ise Lager’dir. Altbier hakkında daha fazla bilgi için tıklatın.

 

All-Grain Brewing (Tam Tahıl Bira Yapımı)

Bu yöntemde tüm fermante edilebilir şekerler, tamamen maltın mayşelenmesinden elde edildiği süreçtir. Kuru tahıl bira yapımı daha fazla ekipmana ve zamana ihtiyaç duyar, ancak nihai ürünün oluşumunda size daha fazla kontrol sağlar.

 

Alkolsüz Bira

Yasal tanımı ülkeden ülkeye değişmektedir. Avrupa Birliği ve ABD’de kabul gören eşik %0.5 iken, İngiltere’de daha katı bir sınır çizilmiş ve %0.05 ABV olarak belirlenmiştir.

 

Alfa Amilaz Enzimi

Maltın içinde bulunan ve nişastayı şekere dönüştürmeye yarayan enzimlerdir. Alfa amilaz, nişastayı daha basit şekerkere dönüştürür. Karmaşık şekerler ve dekstrinler mayalar tarafından fermante edilemediğinden bu enzime ihtiyaç duyulur. Yüksek sıcaklarda (67 °C) yapılan mayşeleme alfa amilazın etkinliğini ortaya çıkartır.

 

Alfa Asitleri

Şerbetçiotlarında bulunan ve biraya acılık veren bileşenlerdir. Şerbetçiotları içindeki alfa asiti miktarı yüzdesel olarak ifade edilir. Böylelikle şerbetçiotunun biranıza ne kadar acılık vereceği öngörebilirsiniz. Tipik olarak şerbetçiotlarında alfa asiti düzeyi %2 ile %14 arasında değişir.

 

Amber Malt (Kehribar Malt)

Hafifçe kavrulmuş İngiliz özel maltıdır. Kahveye benzer kavruk tadı verir. Nişasta içerir ama enzim içermediğinden mutlaka açık renk malt ile birlikte mayşelenmelidir.

~B~

Base Malt (Baz malt)

Tam tahıllı bira yapımında fermante olabilen çoğu şekeri ve nişasta çevrimini sağlayan enzimleri içerir. Yüksek sıcaklık enzimlerin yok olmasına neden olduğundan ana malt çoğunlukla açık renkli olur.

 

Barleywine (Arpa şarabı)

Ale türü, güçlü bir bira çeşididir. Aldığı isim şaraptaki kadar alkol içerdiğinden dolayı konulmuştur. Arpa şarabının bol alkollü olması beklenir, ayrıca fermante olmayan şeker nedeniyle oldukça tatlıdır. Bol miktardaki şekeri dengelemek için bol şerbetçiotu kullanılır.

 

Belgian Lambic

Geleneksel bir Belçika Ale birasıdır. Mayalama için Brüksel yöresine has maya ve bakteriler kullanılır.

 

Belgian Candy Sugar

Sakkarozun sitrik asit ve suyla ağda haline getirildikten sonraki katı halidir. Sakkaroz, fruktoz ve glikoza parçalanır. Maya tarafından kolayca tüketilebildiğinden tercih edilir. Biraya renk ve aroma vermek için kullanılır.

 

Berliner Weisse

Alman buğday birasının genellikle ekşi karakterli olanıdır. Normal bir maya ile laktik asit bakterisinin karışımı ile fermante edilir.

 

Beta Asitleri

Şerbetçiotunun biraya verdiği aromatik bileşikleri sağlarlar. Şerbetçiotunun biraya verdiği acılık alfa asitler ile olur.

 

Beta Amilaz Enzimi

Maltta bulunan enzimlerden bir tanesidir. Nişastayı şekere çevirme gücüne sahiptir. Beta amilaz basit şekerler üretir, bu da mayşenin daha kolay fermante olmasını sağlar. Kaynakma sürecinde yaklaşık 66 °C civarında aktive olurlar.

 

Bitter

İngiltereye özgü bir ale bira türüdür. Rengi açıktan bakır rengine doğru gider. Şerbetçiotu baskın bir karakterdedir. Acılık vermesi için tüm şerbetçiotları kaynamanın başında eklenir.

 

Bittering Hops

Kaynamanın başında katılan şerbetçiotlarıdır. Acı şerbetçiotları adından da anlaşılacağı gibi biraya acılık verir.

 

BJCP – Bira Uzmanı Sertifikasyon Programı (Beer Judge Certification Program)

Bira uzmanlarını inceleme ve izleme süreçleriyle birlikte onaylayan ve uzmanlığı veren kuruluş. BJCP aynı zamanda bira yarışmaları da düzenler ve mevcut gelecek uzmanlar için eğitim kaynakları sağlar.

 

Bock

Genellikle kışları baharda içmek ve kutlama yapmak için üretilen geleneksel yüksek alkollü bir lager. Yoğun şerbetçiotuyla üretilen, tam gövdeli, maltsı bir biradır.

 

Body (Gövde)

Biranın ağıza alındığında oluşturduğu ağırlığı ve yoğunluğu ifade eder.

 

Bottle Conditioning – Şişede Koşullandırma

Pastörizasyon işlemi uygulanmadan şişenin içinde de fermentasyon işleminin devam etmesidir. Şişenin içinde kalan maya, son aşamada eklenen şeker, kuru malt özü vb gibi karbonhidratları tüketerek alkol ve karbondioksit üretmeye devam eder. Şişeye eklenen bu son şeker az miktardaki canlı maya tarafından eser miktarda alkole ve karbondioksite (CO₂) dönüştürülür.

 

Brettanomyces

Diğer bir adıyla Brett, Saccharomycetaceae familyasından bir maya türüdür. Bira için hem iyi hem de kötü olabilir. Çoğu stil için, ekşi bir aroma kattığından bu maya türü hoş karşılanmaz. Fakat Belçika bira fabrikaları, özellikle Lambic ve Gueuze gibi tarzlarda oldukça uzun süredir özel olarak bu maya kullanılarak üretim yapılarak, oldukça değişik ve kompleks bir aroma ortaya çıkartılır.

~C~

CAMRA – Campaign for Real Ale

1971’de İngiltere’de oluşmuş bir grup ve etkinlik. Temel amaç “gerçek ale” olarak tanımlanan biranın üretilmesi ve içilmesi üzerine kuruludur. Gerçek ale ahşap fıçıda fermente edilen ve dışarıdan nitrojen ya da karbondioksit basmadan bu fıçıdan servis edilen biradır.

 

Cascade

Amerika’nın en meşhur aroma şerbetçiotudur. Bu çeşit çoğunlukla güçlü şerbetçiotu içeren ale biralarda kullanılır. Narenciye çiçekleri baskın olarak greyfurt karakteri taşır. Alfa asidi: 4,5 – 7,0

 

Classic American Pilsner:

Amerika’daki alkol yasağından önce var olan ve American Light Lager stili biraların öncüsü stildir. American Light Lager birasına göre daha fazla tat bırakan ve daha gövdelidir. Son dönemlerde tamamlayıcı olarak mısır içerir.

 

Cereal

Takviye için kullanılan tahıl.

 

Challenger

İçerdiği alfa asit oranı nedeniyle acılık için en uygun şerbetçiotudur. Ana ş.otu olarak taze, gövdeli, ağıza yayılan bir acılığı garanti eder. Sonraki eklemelerde sağlam bir temel sağlar. Son dakikalarda eklenirse biraya meyvemsi bir acılık kazandırır. Alfa asidi: % 6,5-8,5

 

Cold Crash

Soğuk çökertme işlemidir. Fermentasyonun bitimine doğru fermenter yaklaşık 4 derece soğukluğa alınarak berraklık sağlanmış olur.

 

Continental Pilsner

Avrupa üretilen Pilsen tarzı biralar için kullanılan genel bir terimdir.

 

Cream Ale (Kremalı Ale)

Amerikan Hafif Lager birasının bir çeşididir. Ale olarak fermante edilir, fakat Lager gibi olgunlaştırılır. Genelde tamamlayıcı olarak pirinç ya da mısır içerir.

 

Çikolata Maltı

Koyu kavrulmuş malttır. Çoğunlukla koyu renkli biralarda renk ve kavrulma, çikolata/kahve karakteri (tadı) vermek için kullanılır. Demleme işleminde de kullanılabilir.

 

Cicerone

Cicerone bir bira uzmanıdır ve 4 farklı seviyesi mevcuttur. Cicerone sertifikasyonu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

Cuvée

Biraların belli bir tadı elde etmek için karıştırılmasına denir. Çoğunlukla Ekşi biralar, Lambic ve şarap benzeri özelliklere sahip diğer biraları üretirken kullanılır.

~D~

Decoction Mash (Kademeli Mayşeleme)

Geleneksel Alman mayşeleme yöntemidir. Bu yöntemde farklı sıcaklıklarda dinlendirme yapılarak mayşe hazırlanır. Bir sıcaklıktan diğerine geçiş için, mayşeden bir miktar dışarı alınır, ayrı olarak kaynatılır, sonra ana mayşe kabına geri boşaltılır.

 

Dekstrin

Büyüklük olarak şekerler ve nişastalar arasında bulunan karbonhidratlardır. Dekstrinler biraya gövde katar. Nişastanın diastatik enzim aktivitesinden oluşurlar.

 

Dekstroz

Dekstroz ismi, glikozun sanayide kullanılan adıdır. D-glikoz olarak geçer. Rotasyonik yapısından dolayı böyle adlandırılır.

 

Diacetyl (Diasetil)

Belirli mayalar tarafından yaratılan, fermantasyon sırasında ortaya çıkan kimyasal bileşiktir. Tereyağımsı bir karakteri vardır.

 

Diacetyl Rest (Diasetil Dinlendirmesi)

Lager fermantasyonda, sürecin bitimine yaklaşması sırasında sıcaklığını 15-16 °C’ye çıkartma işlemidir. Mayanın diasetili işleyerek daha temiz tadımlı bir bira elde edilmesini sağlar.

 

DME – Dried Malt Extract (Kuru Malt Özütü)

İçindeki suyu tamamen alınmış mayşedir ve toz şeklidendir. Aynı zamanda önceden şerbetçiotu uygulanmış ve buğdaydan yapılmış versiyonları da bulunur.

 

Double IPA

İsmindeki “iki misli” ibaresine bakıp Imperial ya da Double India Pale Ale‘lerin iki katı şerbetçiotu kullanıldığını düşünmeyin. Evet, şerbetçiotu keskin bir şekilde bu stillerde kendini belli eder fakat buradaki asıl anlatılmak istenen alkol içeriğinin yüksek olduğudur. Renkleri altından kehribar rengi arasındadır.

 

Doppelbock

Alman usulü oldukça sert lager biralar için kullanılır. Alman bira yasasına göre bir biraya Doppelbock demek için ilk yoğunluğu en az 18ºP (spefisik yoğunluk 1.072) olmalı. Paulaner Salvator “orijinal” Doppelbock olarak kabul edilir. Doppelbock terimi aynı zamanda sertliği tanımlamak için de kullanılan bir terimdir.

 

Dry 

Düşük tatlılığı olan bir birayı tanımlamak için kullanılan bir ibaredir. Düşük tatlılığa sahip bir birayı içtikten sonra, damağınızda hafif kuruluk bıraktığından dolayı bu ifade kullanılır.

 

Dry Hopping

Primer fermantasyondan sonra şerbetçiotunun tekrar eklendiği bir demleme tekniğidir. Özellikle şerbetçiotunun sahip olduğu aromalarının ortaya çıkarılması için uygulanır. Geleneksel olarak, Dry Hopping, Pale Ale ve IPA stillerinde uygulanır. Bu yöntemde, şerbetçiotu kaynatılmadığından, sahip olduğu yağlar ortaya çıkmaz, acılık oluşmaz.

 

Dry Stout

Stout’un İrlanda versiyonu olan bu çeşit, İngiliz’lerin içtiği tatlı Stout’lara nazaran acılığı ve alkol oranı biraz daha yüksektir.

 

Dubbel

Koyu, güçlü, malt tadı hakim Belçikalı ale biralarına denir. Meyvemsi bir karaktere ve baharatlı bir tada sahiptir. “Trappist” stillerinden birisidir.

 

Dunkel

Koyu, malt tadı hakim, Alman usulü lager birasıdır. “Dunkel” kelimesi Almanca “koyu” demektir ve bazen sıfat olarak da kullanılır. Örneğin “Dunkel Weizen” koyu buğday birası anlamına gelir.

~E~

Enzim

Pek çok reaksiyona neden olan organik bileşiklerdir. Bira yapımında önemli bir role sahiptirler. Amilaz enzimleri nişastayı şekere çevirirken, proteolytic enzimler karmaşık proteinleri basit proteinlere ve amino asitlere çevirir.

 

East Kent Goldings

Bu şerbetçiotu çok hoş bir aromaya sahiptir ve İngiliz şerbetçiotlarının kralı olarak adlandırılır. Geleneksel IPA ve English Bitter türleri için kullanılmaz. Acılık için son dakikalarda ek şerbetçiotu olarak kullanılırlar. Tarihi East Kent’te üretilen birçok Goldings şerbetçiotu çeşidi mevcuttur. Alfa asidi % 4,0-6,0

 

ESB – Extra Speacial Bitter (Ekstra Özel Acı)

ESB, oldukça nadir bir stildir. Hem alkol hem de şerbetçiotu karakterinde, İngiliz’lerin tükettiği tür olan “Bitter” türünün daha dengeli bir versiyonudur. Görünümü, altın tonlarından bakıra çalan renklere kadar değişmektedir. Düşük karbondioksit seviyesi ve belirgin malt aromasıyla aslında isminin aksine, gerçekten acı değildir. Bu türün asıl özelliği dengeli bir aromaya sahip olmasıdır.

 

Ester

Fermentasyon sırasında oluşan, bira içerken aldığınız meyvemsi tatların kaynağı olan kimyasal bileşiktir. En bariz örneği muz ve armuttur, diğerleri elma, bal, anasondur. Eğer yüksek oranda bulunursa keskin solventimsi (tiner, aseton) bir tat oluşur. Lager biralarda ester istenen bir aroma değildir, fakat Ale biraların bir kısmında tercih edilir.

 

Etil Asetat

Birada en yaygın bulunan esterlerden bir tanesidir. Az miktarlarda bile Ale biralara meyvemsi bir karakter kazandırır. Eğer miktarı artarsa hoş olmayan solvent aromasına neden olur.

 

Etanol

Tahıl alkolü olarak da bilinir. Şekerin maya tarafından fermante edilmesi sonucu üretilir. Kimyasal formülü: C2H5OH

~F~

Fermantasyon

Şekerlerin etanole kimyasal dönüşümüne (zymurgy) denir. Arpadan çıkan nişastalar, püre (mash) aşamasında şekere dönüştürülür ve maya, soğutulmuş şıraya (wort) eklendikten sonra fermantasyon işlemi başlar. Maya, şekeri tüketerek iki ürünün oluşumunu sağlar: karbondioksit ve alkol.

 

Fermenter (Fermentasyon Kabı)

Fermentasyonun gerçekleştiği kaptır. Ev biracıları genellikle cam, plastik kovalar ya da damacanalar kullanırken, endüstriyel biracılıkta paslanmaz çelik tanklar, geleneksel biracılıkta ise ahşap fıçılar kullanılır.

 

Finings (Berraklaştırıcı)

Biranın berraklığını artırmak için kullanılan yardımcı maddelerdir. Örneğin, Irish moss, Isinglass, Bentonit en bilinenleridir.

 

Flocculation (Topaklanma)

Maya biranın içinde çözünmediğinden fermentasyon süreci biterken kümeler halinde topaklanır. Üst ve alt fermentasyon ailesine ait olmasına göre ya yüzeyde ya da alt kısımda toplanır.

 

Fruktoz

Meyve şekeridir. Maya tarafından fermante olmaya hazır basit şekerdir. Genellikle ikincil fermantasyon aşamasında kullanılır.

 

Fuggles

İngiliz aroma şerbetçiotudur. Ale ve Stout’larda kullanılır. Yumuşak ve baharatlı bir karakteri vardır. IPA ve Bitter stilleri için dry hop (soğuk ekleme) aşamasında çok uygundur. Ale biraların tüm rayiha, aroma ve dengeli acılığını sağlayan en çok kullanılan şerbetçiotudur. Alfa asidi 4,0-6,5

~G~

Grain Bag (Malt Torbası)

Naylon ya da pamuktan yapılmış ince mayşe torbasıdır. Tahılların haşlamasında kullanılır.

 

Gypsy Brewing

Bir bira üreticisinin başka bir bira fabrikasının ekipmanlarını kullanarak bira üretmesine denir. Birayı üreten kendi tarifini paylaşmaz, sadece o bira fabrikasının ekipmanlarını kullanır. Son birkaç yılda popülerlik kazanmış bir kavramdır. En büyük örneklerinden biri Mikkeller’dir.

~H~

Hallertau Hersbrucker

Almanya’nın en popüler aroma şerbetçiotudur. Baharatımsı aroma verir. Münih ve Nürnberg arasındaki coğrafyada yetiştirilir. Burası ayrıca Avrupa’nın şerbetçiotu merkezidir. Daha sonra Amerika’daki çoğu şerbetçiotu çeşitlerinin temelini bu ot atmıştır. Hastalıklara karşı direnci yüksektir. Alfa asitdi 3,0-5,5

 

Hallertau Perle

Kökeni Almanya olan bu şerbetçiotu hem acılık hem de aroma için kullanılır. Hafif baharatımsı bir aroması vardır. Uzun raf ömrü sayesinde ev biracılığında en çok kullanılan şerbetçiotlarındandır. Popülerliğini hatırı sayılır ölçüdeki alfa asitlik oranına ve bir o kadar da lezzetli aromasına borçludur. Alfa asidi 7,0-9,5.

 

Hefe

Almanca Maya anlamına gelen kelime.

 

Helles Bock

Soluk renkli Bock türü biradır.

 

High Alpha Hops (Güçlü Alfa Şerbetçiotları)

Yüksek oranda alfa asidi içeren şerbetçiotlarıdır. Daha çok acılık vermek için kullanılır.

 

Hop – Şerbetçiotu

Biraya dengeleyici bir aroma ve lezzet sağlamak, maltın tatlılığını dengelemek için acılık katmak ve en önemlisi de biranın raf ömrünü uzatmak için kullanılan çiçekli bir bitkidir.

 

Hoppy

Şerbetçiotunun acılığını değil, aromatik yönünü tasfir etmek için kullanılan terimdir. Narenciye, çam, çiçeksi, meyveli vb. aromaları tanımlarken kullanılır.

 

Hydrometer (Hidrometre)

Yoğunluk ölçer alettir. Mayşe içindeki şekerin miktarını ölçmeye yarar.

~I~

IBU

Uluslararası acılık birimi. Biranın içindeki acılık oranını tanımlamamıza olanak sağlar. Örneğin, Budweiser gibi çok hafif Amerikan biraları 10 IBU iken, ortalama bir IPA 40 ila 60 IBU arasında değişir. Double IPA’lar ve diğer yüksek şerbetçiotu kullanılan stillerin acılığı 60 ila 100 IBU arasındadır.

 

Immersion Chiller (Daldırma Soğutucu)

Mayşeyi soğutmak için kullanılan ekipmandır. Mayşe içine daldırılan bir bakır veya çelik boru sistemi sayesinde içinden soğuk su geçirilerek soğutma sağlanır.

 

Invert Sugar (Dönüşmüş Şeker)

Sakkarozun işlem gördükten sonra dekstroz ve fruktoza dönümüş halidir.

 

Imperial

Normal bir stile göre çok daha sert bir bira olduğunu tanımlar.

 

IPA – India Pale Ale

Güçlü bir Pale Ale’dir. Yoğun kullanılan şerbetçiotu içeriğiyle bilinir.

 

Irish Moss (İrlanda Yosunu)

Biranın berraklaştırılması için kullanılan kurutulmuş bir tür su yosunudur. İrlanda yosunu kaynama sırasında eklenir.

 

İyot Testi

Mayşedeki tüm nişastanın şekere dönüşüp dönüşmediği test etmek için kullanılan çözeltidir. Örnek mayşe üzerine damlatılan iyotta renk değişikliği olmuyorsa (kırmızıya doğru dönmüyorsa) tüm nişasta şekere dönüşmüş demektir.

~J~

Juicy (Sulu)

Kuru (dry) bir biranın damakta bıraktığı etkinin tam tersini yaşattığından bu isim verilmiştir. “Juicy” bir bira, damağınızda yumuşak bir his bırakır. Ayrıca sık sık meyve suyuna benzer bir görünüme, aromaya ve lezzete sahip biraları da tarif eder. Özellikle NEIPA’ların ortaya çıkmasıyla birlikte, bu terimin popülerliği de artmış durumda.

~K~

Karamel Malt

Hala nemli durumdayken mayşeleme sıcaklığında tutulan ve kavrulan malttır. Kavrulmanın yapıldığı sıcaklık karamelize karakteri belirler. Daha fazla, o kadar koyu renk ve yoğun tat demektir. Karamel malt, kristal malta benzer; hatta biracılar bunları birbirinin yerine kullanır.

 

Kalsiyum Sülfat

Formülü CaSO4 olan kimyasal bileşen, alçı taşı olarak bilinir. Mayşenin pH derecesini düşürür. Aynı zamanda bira yapımında kullanılacak suyu eklendiğinde şerbetçiotu acılığını daha da ortaya çıkarır.

 

Kräusening

Fermentasyon/olgunlaşma işlemi biten bir biranın şişelenmesinden evvel taze bira eklenmesini tanımlayan bir Almanca terimdir. Taze biradaki aktif maya ve şeker fermentasyon sürecini hızlandırır.

 

Bazı durumlarda, kräusening fermantasyonu tekrar canlandırmak için kullanılabilir. Sert bir bira üretirken, yüksek alkolün ilk mayayı öldürdüğü durumlarda aktif mayanın olduğu taze biranın eklenmesiyle yapılır. Böylece Kräusening metoduyla, taze bira fermantasyonun tamamlanmasına yardımcı olur.

 

Koyu Malt Özütü

Belli bir yüzdeyle koyu kristal ve/veya kavrulmuş malt ile imal edilmiş malt özütüdür. Bu özüt, koyu bir renk ve karamel veya kavrulmuş tat verir.

 

Kristal Malt

Hala nemliyken şekerleşme sıcaklığına kadar ısıtılan malttır. Bu işlemden sonra şekerleşme bitene kadar işlem yapılır. Daha sonra malt kavrulur.

 

Kvass

Yumuşak içimli (genelde % 2’den az alkollü) ve çavdar ekmeğinden yapılan biradır. Rusya ve Slav ülkelerinde yaygındır. Kvass kelimesi “ekmek içeceği” teriminden gelmektedir.

~L~

Laktoz

Maya tarafından fermente edilemeyen bir şeker türevidir. Sütten gelir ve genelde Milk Stout yapımında kullanılır. Laktik asit bakterileri laktozu, önce glikoz ve galaktoza parçalamasından sonra fermente edilebilirler. Laktozu kullanarak laktik asit üretirler.

 

Lager

Lager bira, alt mayalama yöntemi kullanılarak üretilir. Bu maya, fermantasyon kabının dibine çöker. Bira, herhangi bir tür soğutma yöntemi icat edilmeden evvel soğuk mağaralarda bekletildiğinden, Almanca depolama anlamına gelen “Lagern”  tabirinden türemiştir. Başka bir deyişle, Lager soğuk depolamayı ifade eder. Bira üretimindeki en önemli süreç, daha az fenol ve ester oluşması, biraya pürüzsüz, berrak, temiz ve daha az meyvemsi olma özelliğini veren düşük fermantasyon sıcaklıklığının gerektiği olgunlaşma dönemi olduğundan soğuk depolama ibaresi bu biraları tanımlar. Lager bira hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Lambic

Geleneksel bir Belçika Ale birasıdır. Mayalama için Brüksel yöresine has maya ve bakteriler kullanılır.

 

Lautering (Küspeden ayırma, süzme)

Mayşeden malt küspesini ayırma işlemidir. Yapılan bir diğer işlem de küspenin süzgeç olarak kullanılmasıdır.

 

Light Malt Extract (Soluk Malt Özütü)

Tipik olarak en açık renkli malt özütüdür.

 

Lovibond

Maltın renk değerini veren bir skaladır. Rakam büyüdükçe koyuluk artar. Malt kavruldukça koyulaşır.

~M~

Magnum

Acılık için kullanılan bir şerbetçiotu çeşidi. Hoş bir aroma ve meyvemsi bir karaktere sahiptir. Amerikan Galena ile Alman melezidir. Büyük ve ağır çiçekleri yüksek alfa asit değerleri sağlar. Alfa asitdi 10,0-15,0

 

Maize

Mısır için kullanılan bir başka isimdir.

 

Malt

Çimlendirilip kurutulmuş tüm tahılların ortak adıdır. 

 

Maltoz

Bira mayasının en çok tercih ettiği besindir. Maltoz 1-4 karbon bağıyla birleşmiş 2 glukoz molekülünden oluşur.

 

Malt Extract (Malt Özütü)

Şurup ya da toz haline getirilmiş konsantre mayşedir.

 

Mash (Mayşe)

Kırılmış/öğütülmüş malt, başka takviyeler ve sudan oluşan karşımın, haşlanarak fermantasyona hazır hale getirildiği son durumdur.

 

Mashing (Mayşeleme)

Kırılmış maltları (ve diğer takviyeler) su ile birlikte ısıtmak, belirli sıcaklıklarda belirli sürelerde dinlendirmek işleminin genel adıdır. Mayşeleme işleminde, maltta bulunan enzimler nişastayı şekere dönüştürür.

 

Mead (Bal Likörü)

Balın fermentasyonu ile elde edilen alkollü içki.

 

Mouthfeel (Gövde)

Ağız dolgunluğu.

~N~

NEIPA

New England IPA’nın kısaltılmış hali. Puslu görünümleriyle kolaylıkla ayırt edebileceğiniz NEIPA’lar, oldukça düşük acılığa sahiptir. Ayrıca tropikal ve narenciye aromaları baskın olduğundan damağınızda yumuşak bir his bırakırlar.

 

Northern Brewer

Tüm dünyada yaygın bir şerbetçiotudur. Acılık vermesi için kullanılırlar. Genellikle Altbier ve Kölsch gibi koyu biralarda kullanılır. Çiçekleri bilinen renkten biraz daha kahverengimsidir. Hallertau coğrafyasının en bellibaşlı çeşitidir. Güneşli iklimlerde iyi aroma veren çeşitleri yetişir. Alfa asidi 8,0-10,0

~O~

Off Flavors (İstenmeyen Aromalar)

Yapım aşamasında yapılan yanlışlıklardan kaynaklanan kötü kokulu aromalardır.

 

OG / FG – Orijinal Gravite / Final Gravite

Gravite terimi aslında tahmin edebileceğiniz üzere yerçekimiyle ilintili bir terim. İçeceğin özgül ağırlığını yani yoğunluğunu anlamamıza yarayan bu ölçüt bize biranın olgunlaşıp olgunlaşmadığını ve alkol miktarını hesaplamamıza yarıyor. OG, fermente edilmemiş şıranın özgül ağırlığını, FG ise fermentasyon sonrasında şekerin alkole dönüştükten sonraki yoğunluğunu anlamamıza yarıyor.

 

Open Fermentation (Açık Fermentasyon)

İlk fermentasyonu üstü açık bir şekilde yapma işlemidir.

~P~

Pale Ale

Daha dengeli bir malt-şerbetçiotu oranıyla, açık renkli maltlarla üretilen bir üst fermentasyon bira çeşididir.

 

Pastörizasyon

Hızlıca ısıtma ve soğutma işlemiyle birlikte biranın içinde yer alan maya ve bakterilerin arındırılması işlemidir.

 

Pilsner

Dünyanın en tüketilen bira tarzı. Dünyada tüketilen biraların yaklaşık % 90’ı bu bira çeşididir. Corona, Carlsberg, Heineken, Budweiser, Beck’s gibi tüm büyük markalar büyük oranda bu stil bira üretmektedir. Stil adını, Çekyanın Pilsner kasabasından alır, berrak ve altın renkli bir Lager’dir.

Pilsen hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

 

Pitching (Mayalama)

Mayşeye maya ekleme, ekme işlemidir.

 

°Plato, °Balling, °Brix

 

Bu üçü de sıvıda ne kadar şeker olduğunu belirten standart ölçü birimlerdir. Özgül yoğunluğa (Specific Gravity) karşılık gelirler. Örneğin, °10 Plato, 1040 SG’ye karşılık gelir.

 

Priming Sugar (Karbonizasyon Şekeri)

Şişeleme sırasında karbonizasyon için eklenen şekerdir.

 

Protein Dinlendirmesi

Kuru tahıl bira yapımında haşlanan mayşenin 49-57 °C’ler arasında belli bir süre dinlendirilmesidir. Amaç, proteinlerin ve amino asitlerin parçalanmasıdır.

 

Porter

Porter’lar, kavrulmuş maltlardan üretilen, şerbetçiotu aromalarıyla maltın tadının dengelendiği bir türdür. Görünümü genellikle koyu kahve ve siyah tonlarında olabilir. Porter’lar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

 

~R~

Reinheitsgebot

Alman bira saflık yasasıdır. 1516’da yayımlanmıştır. Bu yasaya göre bira sadece su, malt, şerbetçiotundan oluşur. O zamanlar maya bilinmiyordu.

~S~

Saison

Fransızca “Mevsim” anlamına gelen Saison, genellikle çiftliklerde üretilen “mevsim biralarını” tasfir etmek için kullanılır.

 

Saaz

Çeklerin tipik aroma şerbetçiotudur. Tüm dünyada orijinal Pilsen’de ve Pilsen lager’de kullanılan tek şerbetçiotudur. Yumuşak baharatımsı bir tada ve ince bir aromaya sahiptir. Saf ve lezzetli bir acılık içerir. Alfa asidi 3,0-5,0

 

Saccharomyces Cerevisiae

Mayalama için kullanılan mayanın genel adıdır. Bira mayası olan cinsleri binlerce yıl içinde değişime uğramış ve bira mayası olarak geliştirilmiştir. İçki ve ekmek mayalanmasında kullanılan “Saccharomyces” sözcüğü Yunanca ve Latince’den türetilmiştir, “şeker mantarı” demektir. “Cerevisiae” Latince “biradan” demektir.

 

Saccharomyces Carlsbergensis

Lager bira mayası.

 

Saccharomyces Pastorianus

İlk kez 1904 yılında Danimarka’daki Calsberg bira fabrikasında çalışan mycologist (mantar bilimci) Emil Christian Hansen tarafından tanımlandı ve ayrıştırıldı. 1908 yılında başka bir lager maya türü keşfetti, adını da Saccharomyces Carlsbergensis (Calsberg’e atıf olarak) koydu. Bu ikisi aynı maya olarak biliniyordu yani S. pastorianus olarak. Şimdi de çoğunlukla eş anlamlı olarak kullanılmaktadırlar.

 

Schwarzbier

Oldukça koyu, az çok kavrulmuş, maltsı lager bira.

 

Scotch Ale

Güçlü, maltsı bir ale birası.

 

Secondary Fermenter (İkinci Fermentasyon Kabı)

İlk ve aktif fermentasyonun ardından biranın tortudan ayrılarak aktarıldığı ikinci fermentasyon kabıdır.

 

Secondary Fermentation (İkinci Fermentasyon)

Aşamalı fermentasyonun ikinci aşamasına denir. Bu aşamada yeni fermentere alınan biraya maya, şeker ya da şerbetçiotu eklenebilir.

 

SMaSH IPA

Tek Malt ve Tek Şerbetçiotu kısaltmalarıyla oluşan SMaSH IPA, IPA’ları sadeleştirme ve tatlarını daha rafine bir şekilde algılayabilmek adına üretilmeye başlanan yeni bir alt stildir.

 

Sparge (Yağmurlama)

Tam tahıl bira yapımında maltın sıcak su (75 °C) ile yağmurlanması ve posada kalan şekerlerin alınması işlemidir.

 

Specialty Grains (Özel Tahıllar)

Özel renk ve/veya tat vermek için kullanılan maltlardır.

 

Sour (Ekşi, buruk)

Sour bira, kasıtlı olarak asidik, ekşi, mayhoşumsu bir tat ile karakterize edilen bir bira stilidir. Belçika’da yoğun olarak üretilen bu stilin en meşhur çeşitleri meyveyle yapılan Lambic ve harman olarak üretilen Geueze bira çeşitleridir.

 

Stout

Koyu kahverengiden siyah renge kadar koyu olabilen Stout, Porter stilinin oldukça benzeridir. Daha koyu ve daha güçlü bir alt stil olarak tanımlandırılabilir. Stout’lar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

 

SRM (Standart Reference Method)

Standart Referans Yöntemi, bir biranın rengini belirlemek için bira üreticileri tarafından kullanılan ölçüm yöntemidir.

 

Starch (Nişasta)

Tahılın en önemli öğesidir. Enzimleri, şekeri ve diğer elementleri içerir.

 

Styrian Goldings

Belçika Ale biralarında acılık, İngiliz Ale biralarında ise aroma sağlamak üzere kullanılırlar. Çimenimsi ve çiçeğimsi karakterler içeren hoş bir ottur. Kıyaslanacak olursa Fuggles’ın aksine kendine özgü bir karakteri vardır. Bu karakter altın renkli hafif malt rayihasına sahip ale biralarda çok iyi çalışır. Alfa asidi 3,0-6,0

 

Sakkaroz

Beyaz şeker. Bir fruktoz ve bir glukoz molekülünden oluşmuş bir disakkarittir.

~T~

Target

Hem aroma hem de acılık için kullanılan seçkin bir İngiliz şerbetçiotudur. Yüksek alfa asiditesi sayesinde biraya dengeli bir acılık sunar. Alfa asidi 9,5-12,5

 

Tettnanger

Aroma veren en asil Alman şerbetçiotudur ve genelde lager bira için kullanılır. Yumuşak baharatımsı bir aroması ve ince, lezzetli bir tadımı vardır. Az yetiştirilir, fiyatı da ona göredir. Alfa asidi 3,5-6,0

 

Trappist Ale

Trappist manastırlarında (çok sıkı kuralları olan ve konuşmayı bile meneden bir Katolik manastırı) üretilmiş ale biralar için kullanılan bir terimdir.

~W~

Wit

Wit, Belçika Buğday biralarını tanımlamak için kullanılır. Bu stil kesinlikle Alman veya Amerikan buğday biralarından oldukça farklıdır. Bir Wit,  en az % 25 buğday maltı kullanarak yapılır. Belçika buğday biralarında, kişniş tohumu, portakal kabuğu ve diğer baharatlar sıkça kullanıldığından hafif narenciye aromasına sahiptir.

 

Weizenbock

Alman usulü buğday ale birasıdır, ancak Bock gücündedir (yoğunluğu yaklaşık 1.066’dır).

 

Wheat (Buğday)

Bira yapımında en çok kullanılan ikinci tahıldır.

 

Wheat Malt (Buğday Malt)

Malt haline getirilmiş buğdaydır.

 

Wild Yeast (Vahşi Maya)

Biracılıkta kullanılan hazır mayaların dışındaki mayalara denir.

 

Willamette

Aromatik bir şerbetçiotudur. Yumuşak ve hoş bir aroması vardır. İngiliz otuna karşılık Amerikan çeşiti olarak üretilmiştir. Fuggles’a benzerdir. Adını Oregon’daki Willamette vadisinden almıştır. Alfa asidi 3,5-6,0

 

Wort (Şıra)

Şıra, maltın kaynatılarak kompleks şekerlerin basit şekerlere dönüştüğü son üründür. Bu adımdan sonra şıraya maya eklenir ve fermentasyon süreci başlar.

 

Wort Chiller (Şıra Soğutucu)

Kaynamış şerbetin sıcaklığını düşürmek için kullanılan düzenek ve cihazlar.

~Y~

Yeast (Maya)

Şekerden alkol üretme yeteneğine sahip tek hücreli canlılar.

 

Yeast Starter (Maya Hızlandırıcı)

Az miktar biradan oluşan ve amacı mayanın doğru ve hızlı gelişimi için uygun bir ortam sunmaktır. Maya popülasyonunu artırmak amaçlanır.

~Z~

Zymurgy

Mayalama ya da fermantasyon bilimi.

Zythophile

Yunanca’da biraya verilen “zythos” kelimesinden türemiştir. Biraya ve birayla ilgili her şeye aşırı ilgi duyan kişilere verilen addır.

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.