Bira Deneyiminizi Zenginleştirecek 10 Bira Bardağı

Birayı neden bardaktan içmeliyiz? Bira türlerine göre en uygun bira bardağı hangisidir? Bira tadım deneyiminizi tamamlayacak bira bardak tipleriyle ilgili pek çok bilgiyi sizler için derledik.
Bira Deneyiminizi Zenginleştirecek 10 Bira Bardağı

Birayı bardaktan içmeyi seviyoruz, peki ya hangi tür birayı ne tür bardaktan içmemiz gerekiyor? Bu sorunun cevabı aslında oldukça net: en çok sevdiğiniz bira bardağıyla doya doya içebilirsiniz! Fakat ciddiyetle bir birayı tatmak ve değerlendirmek istiyorsanız, bira tipine uygun bira bardağını bulmanız tadım zevkinizi arttıracaktır.

Öncelikle bira içerken neden bardak kullanmamız gerektiğini açıklamaya çalışalım. Birayı kutusundan veya şişesinden içtiğinizde, uçucu aromatikler burnunuza ulaşamıyor, bu sebeple biranın sahip olduğu zengin tatları yeteri kadar algılayamıyorsunuz. Nezle olduğunuzda yediğiniz, içtiğiniz şeylerin tatlarını nasıl alamadığınızı bir düşünün, hak vereceksiniz. Aslında yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin tadını burnumuz yardımıyla net bir şekilde alabiliyoruz. Ayrıca bardak kullandığınızda oluşan köpük, hem biranız hem de sizin için oldukça faydalı. Bu köpükle birlikte, biranızın içindeki bu aromalar daha uzun süre saklı tutuluyor, hem de midenizi rahatsız eden ve şişkinlik yapan karbondioksitin bir miktar ayrılmasını sağlamış oluyorsunuz. 

Bir diğer önemli faktör ise, biranın sahip olduğu sıcaklık. Her biranın servis edilme sıcaklığı bir diğerinden farklı olabiliyor. Tatları doğru algılayabilmek için doğru sıcaklığa da ihtiyacımız var. Bu stillerin bardakları da termodinamiğin bu kuralına uyularak tasarlanmış olduğunu göreceksiniz. 

Tasarlanan bardakların mevcut şekillerini almalarındaki altın kural, biranın sahip olduğu zengin aromaların kaybolmasını yavaşlatmak. Bu yüzden daha dar ağızlı bira bardakları genellikle tercih ediliyor. Dar ağız, geniş ağızlı olanlara kıyasla daha az yüzey alanına sahip olduğundan biranın köpüğünün daha uzun süre kalmasını sağlıyor, böylece biranın tadı daha uzun süre aynı kalabiliyor. 

Tarih Boyunca Kullanılan Bira Bardakları

Bira içme kültürü neredeyse dünyanın her köşesinde karşımıza çıkıyor. Her kültürün de yaşadıkları döneme istinaden kullandıkları bu kapların şekillerinin  oldukça ilgi çekici olmasının yanı sıra, incelediğinizde o uygarlığın sanatsal başarısının ufak yansımalarını da böyle objelerde görme imkanı yakalayabiliyorsunuz. 

Yaklaşık 150 yıl kadar evvel, camın lüks ve az bulunur bir madde olmasından dolayı bira, daha çok toprak veya metal kaplarda servis ediliyordu. Sadece zengin ve elitler cam bardak kullanabiliyordu. Normal halk genelde kil veya metalden yapılma kaplar kullanıyordu. Ancak günümüzde onlarca çeşit bira bardağından biralarımızı yudumlayabiliyoruz. 

Bira Bardakları

Seçebileceğiniz çeşitli bira bardağı çeşidio kadar fazla ki, piyasada ne kadar bira çeşidi varsa bir o kadar da bira bardağı var diyebiliriz. Fakat endişelenmeyin, her stilin karakterize özelliklerini en iyi şekilde duyumsamanızı sağlayacak temel 10 farklı ikon haline gelmiş bira bardağını tanımanız yeterli olacaktır. Bira bardağının sadece bir bardaktan fazlası olduğunu unutmayın. Kullandığınız bardağın türü, biranın rengini görebileceğiniz, aromasını ortaya çıkartan ve genel deneyiminizi artıracak özellikler taşır. Gelin bu türlere birlikte bakalım.

Teku Bardağı

Teku Bardağı

Günümüzdeki en iyi craft bira bardaklarından biri olarak kabul gören, görsel olarak çarpıcı da bir etki bırakan Teku camı, İtalyan duyusal uzmanlar tarafından tasarlanmıştır. Kadeh formunun kullanılması, elimizin sıcaklığının biraya geçmesini önlemesi ve laleye benzeyen dar ağzı aynı zamanda aromaların da saklı tutulması için ideal. 

Uygun Stiller

Teku aslında tüm bira türleri için uygundur. Bardağın yapısı dolayısıyla aromaların saklanması, içerken duyumsanmasının kolaylığı gibi özelliklere sahip olduğundan pek çok bira tipi için idealdir. 

Kupa

Kupa

Bu klasik Pub bardağının en önemli özelliği sapı sayesinde sıcak avucunuzun biranızı ısıtmasını önlemektir. Bu bardaklar özellikle kalın imal edilirler, böylelikle ısı yalıtımı en aza indirgenmiş olur. 

Uygun Stiller

Pilsen ve Buğday biraları

IPA Bardağı

IPA Bardağı

IPA bardağının ikonik yapısı sayesinde, hoppy biranızı her yudumda havalandırır ve havalandırırken de uçucu aromaları almanızı sağlar. Uzun, narin, konik haznesi ve bardağın alt kısmındaki girintili çıkıntılı alan sayesinde, birayı her yudumlayışınızda karbonasyonun daha kolay çıkmasını sağladığından şerbetçiotu aromalarını daha kolay almanızı sağlar.

Uygun Stiller

Tüm India Pale Ale bira çeşitleri

Stout Bardağı

Stout Bardağı

Amerikan craft bira üreticileri ve Alman Spiegelau ortak tasarımı olan bu bardak Stout içmek için idealdir. Taban kısmının şekli kavrulmuş maltları ve sert biraları tanımlayan zengin kahve ve çikolata notalarını harika bir şekilde ortaya çıkarır. Alt kısmının açısı, tutuşu kolaylaştırması ve elinizin sıcaklığıyla aromaları daha kolay ortaya çıkarması amacıyla şekillendirilmiştir.

Uygun Stiller

Tüm Stout bira çeşitleri

Lale Bardak

Lale Bardak (Belçika Bira Bardağı)

Bombeli yapısı, dar ağzının köpüğü tutması  ve aromaları içerken burnunuza taşıması sebebiyle Lale bardak, Belçika biraları ve diğer aromatik Ale türleri için idealdir. 

Uygun Stiller

Tüm Belçika Ale türleri, Koyu Ale, Arpa Şarabı, Double/Imperial Ale, IPA, Pale Ale, Gueuze, Meyveli Lambic, Saison, Wild Ale

Buğday Bira Bardağı

Buğday Birası Bardağı

Alman tarzı Hefeweizen, kalın tabanı, uzun şekli ve hafif bombeli üst kısmı sayesinde “vazo” olarak da adlandırılan kendine has bir bardağa sahiptir. Bardağın şekli sayesinde, eğerken burnunu bardağın içine doğru sokuyor olmanız sebebiyle bu stilin sahip olduğu klasik muz ve karanfil aromalarını daha iyi alabiliyorsunuz. 

Uygun Stiller

Hefeweizen, dunkelweizen, wheat ale, dark lager

Pilsen Bardağı

Pilsen Bardağı

Uzun, ince ve ağzına doğru biraz genişleyen klasik pilsen bardağı; pilsen ve diğer hafif biraların ışıltısını, berraklığını ve kabarcıkları görünür kılar. Aynı zamanda uçucu aromatiklerin içerken burnunuza ulaşmasını da sağlaması sebebiyle tercih edilir.

Uygun Stiller

Pilsen, Lager, Bock, Helles Bock, Blonde Ale, Japon Pirinç Lager’i, Witbier

Goblet Bardağı

Goblet

Goblet kadehin, kalın gövdeye ve geniş ağza sahip olması sebebiyle büyük, doyurucu yudumlar alabilmenize olanak sağlar. 

Uygun Stiller

Ağır ve yoğun Belçika IPA’ları, güçlü ale’lar, dubbel, tripel ve quad çeşitleri

Pint Bardağı

Nonic Pint

Nonic Pint bira bardağı aslında çok amaçlı bir bardak olarak oldukça popülerdir. İngiltere’de çokça kullanılan Pint ölçü olarak, yaklaşık 47 cl’dir

Uygun Stiller

İngiliz Ale ve Lager’leri, Pale Ale, Red/Amber Ale, Brown Ale, Porter, Milk Stout, Oatmeal Stout, Scotch Ale

Stange

Stange

Adını Almanca “direk” kökeninden alan bu bardak, dar, düz ve silindiriktir. Bu yapısı sayesinde, hafif şerbetçiotu aromalarını ve karbonasyonu korur. Klasik hacmi yaklaşık 20 cl’dir.

Uygun Stiller

Kölsch, Altbier, Rauchbier

Bira Bardaklarını Nasıl Temizlemelisiniz?

  • Bira bardaklarının bulaşık makinesinde ya da deterjanla temizlenmesi aslında pek önerilmez, özellikle uzun bardaklarda kalan deterjan kalıntısı biranızı ve sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. 

  • Bardakların ağız kısmı yukarı gelecek şekilde kurumaya bırakmalısınız, ters kapattığınızda içindeki nemlilik hiç hoşlanmayacağınız bir kötü bir kokunun oluşumuna neden olacaktır. 

  • Kullandıktan sonra bardakları hiç bekletmeden soğuk suyla çalkalayın, iyice ovalayın ve tüy bırakmayan bir temiz bir bezle kurulayın.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.