Bira Alerjisi, Enfeksiyon ve Alkol Zehirlenmesi

Bira içtikten sonra midenizde rahatsızlık mı hissediyorsunuz? Vücudunuz alerjik reaksiyon mu gösterdi? Biraya karşı gerçekten alerjiniz olabilir mi? Ya alkol zehirlenmesi? Tüm bu soruların cevaplarını vermek üzere buradayız.
Bira Alerjisi, Enfeksiyon ve Alkol Zehirlenmesi

Bira içtikten sonra rahatsızlık hissediyorsanız bunun birkaç farklı sebebi olabilir. Bu makalemizde, biranın enfekte olup olmayacağını, alkol zehirlenmesinin hangi şartlarda olduğunu ve mide rahatsızlığınızın sebebinin bira alerjisi olup olmadığı gibi merak edilen konuları açıklığa kavuşturacağız.

Yaşadığınız rahatsızlık enfeksiyon kaynaklı olabilir mi? 

Birayı yaparken, tahıl ve su kaynatıldığı sırada içinde barınabilecek bakteri ve virüs gibi zararlı patojenler bu süreçte arındırılır. Sonrasında eklenen Şerbetçiotu ise bu tür bakterileri uzak tutmak ve tadını korumak için bir koruyucu olarak eklenir. Fermantasyon sürecinin sonunda üretilen alkol ise, biranın içinde oluşabilecek zararlı bakterileri uzak tutacak bir diğer doğal koruyucu olma özelliği gösterir. Alkollü içeceklerin içinde bu tür patojenler yaşayamaz. 

 

Bu süreç, yüzyıllardır insanoğlunun içilebilirliğinden emin olmadığı su kaynaklarını içilebilir kılmak için kullandığı en etkili yöntemlerden biridir. Orta Çağ Avrupa’sında yetersiz sanitasyona rağmen, bira yapımıyla birlikte bu su kaynaklarının içilebilir olması sağlanmıştır.

 

Fakat, eğer düzgün sanitasyon yapılmazsa, şişenin içinde veya kapakta kalan bakterilerin bir enfeksiyona yol açması da mümkündür. Tipik enfeksiyonlar, laktobacillus, pediococcus, brettanomyces, acetobacter gibi alkol içeren bir ortama dayanabilen bakterilerden kaynaklanır. Fakat bu bakteriler sizin için oldukça zararsızdır, sadece biranın tadının istenildiği gibi olmamasına neden olurlar. 

Alkol zehirlenmesi nedir?

Alkol zehirlenmesi, kısa süre içinde çok miktarda alkol almanın ciddi ve hatta bazen ölümcül bir sonucudur. Çok hızlı ve çok miktarda alkol tüketmek, nefes almanızı, nabzınızı, vücut ısınızı ve yutkunma refleksinizi etkileyebilir ve potansiyel olarak komaya ve ölüme neden olabilir.

 

Bu noktada hızlıca belirtelim, biranın içindeki alkol miktarı sizin zehirlenmenize sebep olacak kadar yüksek değildir. Evde ürettiğiniz biradaki alkol, maya tarafından fermantasyon sonucu üretildiğinden, size zarar verecek düzeyde değildir. Diğer evde üretilen distile içkilerde oluşabilen, vücudunuza zarar verecek olan metil alkol de biranın içinde bulunmaz.

 

Alkol zehirlenmesinin belirtileri, kusma, nöbet, düzensiz solunum, soluk veya mavi ten rengi, düşük vücut ısısı(hipotermi) ve bayılma gibi ciddi semptomlardır. Eğer biranın yanında yüksek alkollü diğer içkilerden tükettiyseniz ve bu belirtileri görüyorsanız, mutlaka doktora görünmelisiniz.

Midenizde hissettiğiniz rahatsızlık, bira alerjisi olabilir mi?

Bira alerjisi sorusuna net bir cevap vererek başlayalım. Aslında tanımlanmış böyle bir alerji çeşidi bulunmuyor, fakat biranın içindeki bir bileşene alerjinizin olması ihtimal dahilinde. Bunlardan en önemlisi, biranın ana yapım malzemesi olan tahıllardan kaynaklanıyor olabilir. 

 

Eğer bira içtikten sonra midenizde bir rahatsızlık hissediyorsanız, bu tahminen bir zehirlenme belirtisi değil, canlı mayanın yarattığı bir tepkimeyle alakalı olabilir. Taze biranın içindeki aktif maya hücreleri midenizde çalışmaya devam ettiklerinden, mideniz onları sindirene kadar şeker tüketip, karbondioksit üretmeye devam edecektir. Bu da midenizi biraz rahatsız edebilir, fakat eğer midenizde başka bir rahatsızlık yoksa, sağlık açısından bir zararı olmayacaktır.

Midenizle alakalı daha ciddi bir rahatsızlık hissediyorsanız, çölyak hastalığına sahip olup olmadığınızı kontrol ettirmek için basit bir kan testi yaptırmanız iyi olabilir. Çölyak hastalığı, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli proteine vücudunuzun bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Eğer gluten hassasiyetiniz mevcutsa, karın ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi belirtileri olacaktır. Kısa vadeli bu belirtilerin sonrasında daha kronik rahatsızlıklar da yaşayabilirsiniz, bu sebeple eğer ciddi olduğunu düşündüğünüz bir durum varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Karşılaşabileceğiniz diğer alerjiler

Bir diğer olasılık ise, içtiğiniz biranın içinde farklı bir yardımcı madde katılmış ise buna vücudunuzun vereceği alerjik tepkime de olabilir. Örneğin, Milk Stout içiyorsanız laktoz alerjisi, yapımında mısır kullanıldıysa mısır alerjisimaya alerjiniz varsa derinizin kızarmasıyla, Sülfit alerjiniz varsa ani mide kramplarıyla karşılaşabilirsiniz. Alerjiler her yaşta oluşabileceğinden eğer ciddi belirtilerle karşılaştıysanız, daha önce de belirttiğimiz gibi mutlaka belirtilerinizi doktorunuza iletin. Fakat midenizde tolere edilebilir bir rahatsızlık olduysa büyük ihtimalle aktif mayanın midenizde heyecanlı bir şekilde çalışmasından kaynaklanıyordur.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.