Başlangıç Mayası Nasıl Hazırlanır?

İyi bir bira yapmak istiyorsanız, kullandığınız mayanın işini yapması için doğru koşulları sağlamalısınız. Bunu aslında çok iyi biliyoruz, peki ya başlangıç mayasını bu koşullara nasıl hazırlarız?
sağlıklı maya

Çoğu zaman mayaların yaşayan birer organizma olduğunu gözardı ederiz, halbuki aslında doğru besinler verildiğinde mutlu bir şekilde üreyen organizmalardır. Başlangıç mayasını doğru ortam koşulları altında canlandırmak ve yapacakları işe hızlı bir şekilde konsantre olmaları için ne yapmalıyız bu yazıda bunu anlatacağız.

Başlangıç mayasının basitçe asıl amacı maya hücrelerinin sayılarını olabildiğince arttırıp hızlı bir şekilde biranızı oluşturmaları için çalışmaya başlamalarını sağlamaktır. Kuru mayayı şıranızın üzerine döktüğünüzde çalışmaya başlayabilmesi için zaman gerekecektir. Bu zamanı kısaltıp, mayayı ekler eklemez çalışmaya başlamasını sağlamamız gerekir.

Bunun için, aşağıdaki malzemeleri edinmeniz gerekiyor:

 • Başlangıç mayasını tutacağımız ufak bir kap. Sadece temiz olmasına ve mayanın nefes alabilmesi için üzerinde biraz alan bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kuru malt özü. Sıvı malt özütüne kıyasla ölçümü çok daha kolay olacaktır.
 • Ufak bir tencere
 • Alüminyum folyo
 • Mutfak tartısı
 • Dezenfektan

 

Süreç

Nasıl yapılacağına geçmeden evvel unutmayın, başlangıç mayasını mutlaka bira yapımından 24 saat evvel hazırlamanız gerekiyor.

 

 • Kabınızı, alümiyum folyoyu ve maya ile temasa geçebilecek malzemelerinizi dezenfekte edin.
 • Her 10 ml’ye 1 gr kuru malt özütü kullanarak başlangıç şıranızı hazırlayın. Eğer bir ölçünüz yoksa gözkararı da yapabilirsiniz. Yarım bardak yaklaşık 100 gr edecektir, 1 litre su kullanabilirsiniz.
 • Hazırladığınız karışımı kaynatmaya başlayın, 10 dk kaynattıktan sonra buzların olduğu bir kaba alın ve dokunabileceğiniz sıcaklığa inene kadar soğumaya bırakın.
 • Başlangıç şıranızı temizlediğiniz kabınıza alın.
 • Buz dolabından çıkarttığınız mayanızı ekleyin ve alüminyum folyo ile ağzını kapatıp 18-21° C sıcaklıkta bir yerde tutun.

   

İşte bu kadar! Eğer sağlıklı bir maya ile başladıysanız kısa bir süre içinde fermentasyonun başladığını göreceksiniz. Şıranızın üzerinde Kräusen (köpük) takabasını görmeye başladığınız veya şıranız bulanıklaşmaya başladığında mayanız çalışmaya başlamış demektir.

 

Kabınızın ağzını sıkıcı kapatmanıza gerek yok, aslına bakarsanız havadaki oksijen mayanızın sağlıklı bir şekilde çoğalmasına yardımcı olacaktır. Hatta her birkaç saatte bir mayanızı hafifçe çalkalamayı unutmayın.

Başlangıç Mayasını Nasıl Kullanacaksınız?

 

Eğer mayanızı bira yapımından 24-48 saat önce hazırladıysanız hala fermentasyon sürecinde olduğundan direkt olarak şıranızın içine ekleyebilirsiniz.

 

Ya da başlangıç mayanız fermentasyon sürecini bitirdiyse; buzdolabına alarak biranızı yapacağınız güne kadar saklayabilir, hazır olduğunuzda ise dolaptan çıkarttığınız kabı hızlı bir şekilde sallayarak canlandırıp şıranızın içine ekleyebilirsiniz.

Diğer Önemli Noktalar

 

Başlangıç mayanızın miktarı, toplam gravitenizi de etkileyeceğinden dikkatli bir hesaplama isteyecektir.

 

Ale ve Lager mayaları oda sıcaklığında harekete geçmek için uygundur. Diğer mayalar için gerekli olan spesifik ortam sıcaklığını yakalamalısınız.

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.