Alkolsüz Bira ve Az Alkollü Bira Nedir?

Alkolsüz biranın, son yıllarda sektördeki payı hiç beklenmeyen bir hızda büyüyor. Yakın zamana kadar insanların tadını pek de beğenmediği bu çeşit, Avrupa'dan sonra ülkemizde de popüler bir içecek olacak mı? Bildiğimiz alkollü biradan farkı var mı? Sektörün bu kadar büyümesinin sebebi neler? Gelin bu soruların cevaplarına detaylarıyla birlikte bakalım.
Alkolsüz Bira

Alkolsüz ve az alkollü birayı anlayabilmek için öncelikle bir biranın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlamak gerekiyor. Ardından bu biraların kalori açısından farklarına ve sektörün bu denli büyümesinin nedenleri gibi merak edilen konulardan bahsedebiliriz. 

Basitçe Bira Nedir, Nasıl Üretilir?

Bira, tek cümleyle ifade etmek gerekirse, fermente bir içecektir. Yani, biranın hammaddesi olan malt kaynatılır, içindeki kompleks şekerler, mayaların tüketebileceği basit şekerlere dönüşürler. Bu elde edilen lezzetli besini şerbetçiotunun aromalarıyla bezedikten sonra görev mayaya teslim edilir. Maya, bu basit şekerleri tüketip, son ürün olarak; alkol, B6 & B12 vitaminlerini ve çeşitli aromaları üretir. Voilà! Biranız hazır. 

Alkolsüz ve Az Alkollü Biraları Nasıl Tanımlıyoruz?

Alkolsüz biranın tanımı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Avrupa Birliği ve ABD’de kabul gören eşik %0.5 iken, örneğin İngiltere’de daha katı bir sınır çizilmiş ve %0.05 ABV olarak belirlenmiş. 

 

Fakat dünyada kabul gören genel tanımlama eşiklerini baz alacak olursak, aşağıdaki gibi bir tablo çıkıyor:

Alkolsüz Bira: %0.05 ABV’den fazla olmayan

Alkolü Alınmış Bira: %0.5 ABV’den fazla olmayan

Az Alkollü Bira: %1.2 ABV’den fazla olmayan 

*ABV: Birim başına alkol

Normal Birayla Arasında Kalori Farkı Nedir?

Tükettiğimiz alkol, yani kimyasal ismiyle Etanol’ün 1 gramında 7 kalori mevcut. Normal bir birada, 0 gr şeker ve eser miktarda karbonhidrat bulunur. Yani, aslında aldığımız kalorinin çoğu alkolden geliyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse;

 

  •  Alkollü bira için, %5 alkol oranına sahip bir Pilsen’i ele alacak olursak, 330 cl’lik bir biranın kalorisi yaklaşık olarak 140 kcal ihtiva ediyor.

     

  • Peki ya alkolsüz bira? Diğer tüm besin değerlerinin aynı olduğu (0.0/0.05) alkolsüz biranın kalorisi yaklaşık 69 kcal.

     

  • Bir de az alkollü biraya bakalım, %0.5 oranınında alkol olan bir biranın kalorisi ise yaklaşık, 37 kcal.

Alkolsüz ve Az Alkollü Biralar Nasıl Üretilir?

Peki ya, alkolsüz ve alkolü azaltılmış biraları farklı kılan ne? Cevap, demleme işleminde yatıyor. Bu biraları üretmek için, “normal” demleme işleminin neredeyse aynısı uygulanıyor. Fakat sürecin en sonunda, alkol, çeşitli yöntemlerle içinden azaltılıyor, yani aslında alkolsüz biranın içinde bile yine eser miktarda (%0.05) alkol mutlaka kalıyor. 


Bu biraları üretmenin ise üç farklı yolu mevcut:

1-Yüksek Isı

Fermantasyon işlemi bittikten sonra son ürün yüksek ısıya maruz bırakılıyor. Buradaki püf nokta, Etinol ve Metinol yani alkolün kaynama sıcaklığının sudan daha düşük olması. Yani ısıtılan şıranın içinden ilk önce alkol buharlaşıyor. Bu yöntem ile üreticiler diledikleri alkol oranına kadar alkol miktarını azaltabiliyorlar.

Bu yöntem etkili olsa da, bir dezavantajı da beraberinde getiriyor. Alkol buharlaşırken biranın içindeki hoş aromaları da  götürüyor. Bu yüzden alkolsüz biralar normal bira kadar keyifli bir içim sunmuyor. 

2-Vakum Distilasyon

Bu yöntem1, limitli fermentasyon ve vakumlama işlemleriyle birlikte yürütüldüğünde verimi en yüksek yöntem olarak kabul ediliyor.  Şıradaki tüketilebilir şeker %25 oranına düştüğünde, hızlıca 18 dereceden 0 dereceye indirilip,  2 gün kadar bekletiliyor. Bu süreçte maya, şıradan arındırılıp,  içerdiği az miktardaki alkol de vakumlanıyor. Bu bira üretim yöntemde, diğer uçucu lezzet kimyasallarının (şerbetçiotundan gelen alfa asitleri gibi) daha az etkilenmesi sağlanıyor; böylelikle aroma, orijinaline daha yakın kalmış oluyor.

Son olarak, bu yöntemin genellikle “az alkollü” bira üretimi için kullanıldığını söyleyebiliriz. Üreticiler, son fazda bu biraya %10 civarında normal bira ekleyip, aromasının bildiğimiz biraya benzemesini sağlıyorlar.

3-Ters Osmoz

Bu yöntem2 ile bira, sadece alkol ve suyun (ve birkaç uçucu asidin) geçebileceği kadar küçük gözenekli bir filtreden geçiriliyor. Alkol, su-alkol karışımı içinden damıtılıyor. Su ve kalan asitler, filtrenin diğer tarafında kalan şekerlerin ve aroma bileşiklerinin şuruplu karışımına geri ilave ediliyor.

Peki Alkolsüz Bira, Gerçekten Soft İçeceklere Rakip Olabilir mi?

Neredeyse tüm büyük firmaların alkolsüz bira sektörüne girdiğini görüyoruz. Pazar öyle büyük bir hızla büyüyor ki, 2024 yılında 25 milyar $’lık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Bu büyümenin en büyük sebebinin de, bira firmalarının şekerli/soft içecek sektörüne göz dikmiş olmaları gösteriliyor. Örneğin, InBev firması alkolsüz içecekleri tercih eden Hindistan’da, Heineken markasıyla birlikte harekete geçmeye hazırlanıyor. Süpermarket raflarında Coca Cola ve Pepsi ürünleriyle aynı raflarda satışa sunulması büyük bir değişikliği de beraberinde getirebilir. Macro Center’larda satılan Estrella Galicia’nın da meşrubat raflarında yer aldığını belirtelim. 

 

Sektördeki büyüme aynı zamanda çeşitliliği de beraberinde getiriyor. Eskiden raflarda gördüğümüz tatsız Pilsen’ler, şimdilerde yerini geliştirilen yeni yöntemlerle üretilen neredeyse gerçek biradan farkı olmayan bir stile bırakıyor. Ayrıca geçen aylarda duyurusu yapılan Guinness’in yanı sıra, Brewdog ve Hellraiser gibi craft bira markalarının bile bu işe soyunması, sektörün ne denli geliştiğinin kanıtı. 

Ülkemizdeki Alkolsüz Biralar

Ülkemizde alkolsüz biraya bakış açısı sanıyoruz ki “alkolsüz bira mı olur” ile “tadı çok kötü içilmez abi” arasında bir yerlerde, haksız da sayılmazlar hani. Bu noktada az önce de bahsettiğimiz üzere alkolsüz bira üretiminde kullanılan yöntem ve biradaki aroma kaybı önemli bir rol oynuyor. Elbette ki sektörün gelişmesiyle farklı markalardan daha lezzetli alkolsüz veya az alkollü biralar çıkacaktır. 

Türkiye’de satılan alkolsüz biralarla yazımızı noktalayalım. İspanyol birası olan Estrella Garcia,  Polonyalı bira üreticisinden  Edelmeister, Alman üreticilerinin dünyanın en iyi alkolsüz birası olduğunu iddia ettikleri Clausthaler Alkoholfrei  ve Benediktiner alkolsüz buğday birası, ülkemizde ve bulabileceğiniz alkolsüz biralardan…

 

Alkolsüz Bira Markaları

Diğer Yazılar

18 Yaşından Büyük müsün?

Siteye erişebilmen için 18 yaşından büyük olman gerekiyor.